Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel poslalo nimalo pohvalan prilog iz Crne Gore Evropskoj komisiji.
Izvor: mondo.me
Međunarodne organizacije i institucije, kao i NVO sektor u Crnoj Gori, svake godine imaju mogućnost dostavljanja priloga za redovni godišnji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore.
Prema prilogu Amnesti internešenela, državno tužilaštvo Crne Gore nije pokrenulo adekvatnu istragu o aferi „Snimak” iako su stenogrami sa sastanaka zvaničnika vladajuće Demokratske partija socijalista ukazali na mogućnost da su izvršena krivična djela diskriminacije pri zapošljavanju, na osnovu političke pripadnosti, prenosi Dan.
Kako se navodi u prilogu, Amnesti internešenel nastavlja da prati činjenicu da postoji kontinuirano nekažnjavanje za ubistava i napade na novinare tokom protekle decenije.
Amnesti internešenel ukazuje da je “razlog za trajnu zabrinutost i ugrožavanje slobode izražavanja”.
Slučajevi napada na medije i prijetnji novinarima, uključujući i od članova Vlade i vladajuće Demokratske partije socijalista, i dalje se prijavljuju od pojedinih medijskih organizacija i od crnogorskih nevladinih organizacija konstatuje se u prilogu Amnesti internešenela, prenosi Dan.
Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava, čije je sjedište u Londonu, smatra da su crnogorske nevladine organizacije nastavile da ističu činjenicu da nedostaje adekvatnog kapaciteta kod institucija da obezbijede punu primjenu zakona, kao i da osiguraju adekvatan nivo poštovanja ljudskih prava.
Evropskoj komisiji, Amnesti internešenel je predočio i da je duboko zabrinut zbog nedostatka napretka u ispunjavanju međunarodnih standarda u pogledu prava na adekvatno stanovanje i nediskriminaciju prema raseljenima i izbjeglim lica, a posebno kada je u pitanju kamp Konik u Podgorici.
Amnesti internešenel je Evropskoj komisiji naveo da nije vođena nezavisna istraga u Crnoj Gori o akcijama pripadnika bivše JNA u vezi sa granatiranjem Dubrovnika u decembru 1991. godine. Pomenuti su i slučajevi Bukovice, Morinja, Kaluđerskog laza, kao i drugi.
Zbog nedostatka bilo koje odredbe koja dozvoljava izručenje osoba koje se terete za ratne zločine u sporazumu o izručenju, koji je 2010. godine potpisan sa Hrvatskom, osumnjičeni, čije je prebivalište u Crnoj Gori, mogu biti samo istraživani ili procesuirani od crnogorskih državnih organa konstatovao je Amnesti internešenal, prenio je podgorički dnevnik.
Dan podsjeća da Evropska komisija, počev od 2002. godine, podnosi redovne izvještaje Savjetu i parlamentu Evropske unije o postignutom napretku zemalja zapadnog Balkana.
Ti izvještaji se objavljuju na jesen, i sadrže sažet opis odnosa Crne Gore i Evropske unije, analizu situacije u Crnoj Gori u pogledu političkih kriterijuma za članstvo.
Napredak se mjeri na osnovu donijetih odluka, usvojenih zakona i sprovedenih mjera. Po pravilu, zakoni ili mjere koji su u pripremi ili čekaju na usvajanje u zakonodavnom domu nijesu razmatrani. Ovakav pristup, smatraju u Briselu, obezbjeđuje ujednačen pristup izradi izvještaja i omogućava objektivno ocjenjivanje.