“Crnogorski zvaničnici ušli u duboko destabilizujuće saveze sa transnacionalnim organizovanim kriminalom”, navodi se u analizi CEIP,prenosi Dan.
Podgorički dnavnik navodi da su osim Crne Gore, prema ovom dokumentu, na listi država u kojima postoje veze javnih zvaničnika sa moćnim transnacionalnim organizovanim kriminalom i Argentina, Albanija Bugarska, Kolumbija, Meksiko, Honduras, Mozambik i Mijanmar.
“Između ostalih visokokorumpiranih zemalja, ovdje su državni zvaničnici ušli u duboko destabilizujuće saveze, čak simbiozu, sa transnacionalnim organizovanim kriminalnim supersilama grupama koje se bave trgovinom drogom i oružjem, i čije aktivnosti se šire na više kontinenata. Iako su napori zapadnih službi za sprovođenje zakona bili sve više usmjereni na kriminalne mreže u protekloj deceniji ili dvije, blisko preplitanje takvih mreža sa korumpiranim vladama pomaže da se one održe, a ponekad i previde” navodi se u dokumentu koji objavljuje Karnegijeva zadužbina za međunarodni mir.
Jedan od autora studije Sara Čejs, iz Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir, u izjavi za „Dan” je rekla da će kriminalitet ucrnogorskom političkom sistemu i eliti biti važan faktor u određivanju napretka Crne Gore ka EU i NATO.
Iz onoga što sam shvatila, postoji izvjestan stepen kajanja u vezi Bugarske i Rumunije,
to jest, da ljestvica za njih nije bila postavljena dovoljno visoko, posebno kada govorimo o korupciji. Tako da ne sumnjam da će kriminalitet ucrnogorskom političkom sistemu i eliti biti važan faktor u određivanju napretka Crne Gore ka EU i NATO, kazala je Čejs Danu.
Osim Karnegije zadužbine, kako se navodi na njihovom sajtu, u izradi ove analize učestvovali su američka ministarstva pravde, finansija, odbrane i spoljnih poslova, Svjetska banka, kanadski department za spoljne poslove, trgovinu i razvoj, sekretarijat Transparensi internešenela, Globalni finansijski integritet, Fond za otvoreno društvo, Grupa za dobru vladavinu, i druge javne institucije i međunarodne organizacije, piše podgorički list.
Ističući da korupcija jeste poseban fenomen na Balkanu, Sara Čejs ukazuje da je ovdašnja zbivanja podsjećaju na Avganistan na nekoliko načina. Ona je za Dan izjavila da je prvi činjenica da su u postkonfliktnom periodu nerijetko okorjeli kriminapci preuzeli pozicije političke moći.
Drugo je aljkavo međunarodno učešće u postkonfliktnom okruženju, tako da smo dobili suprotan efekat od onoga što smo htjeli da postignemo, ocijenila je Čejs za Dan.