Ambasadori Ukrajine u Crnoj Gori i BiH izvinili su se Podgorici i Sarajevu zbog promotivnog spota u kojem je prikazana karta Evrope.
Ambasador Ukrajine za Hrvatsku i BiH Oleksandr Levčenko izvinio se Sarajevu.
Kako je prenio sarajevski poral Klix.ba, pomoćnik ministra spoljnih poslova za bilateralne odnose Amer Kapetanović razgovarao je sa ambasadorom Ukrajine u Zagrebu koji se, kako je naveo, izvinio i istakao da je riječ o "gruboj tehničkoj grešci koja se više neće ponoviti".
Ukrajinski diplomata je najavio je i zvanično izvinjenje Kijeva tim povodom.
I Crna Gora je dobila izvinjenje. Ambasadorka Ukrajine u Crnoj Gori Oksana Sljusarenko prenijela je službenoj Podgorici izvinjenjenje svoje vlade zbog promotivnog spota.
Sljusarenko je danas, na crnogorski zahtjev, na temu spornog spota razgovarala sa direktorom Generalnog direktorata za bilateralne poslove Željkom Perovićem koji je zahvalio na brzoj reakciji i pojašnjenju, saopštilo je Ministrastvo spoljnih poslova i evropskih integracija Crne Gore.
Srbiji još nije stiglo nikakvo zvanično izvinjenje iako je šef srpske diplomatije Ivan Mrkić pozvao otpravnika poslova ambasade Ukrajine u Srbiji na razgovor zbog promotivnog video spota premijera Ukrajine Arsenija Jacenjuka o Ukrajini i EU, u kojem je nanijeta uvreda Srbiji time što je uopšte nema na mapi Evrope, koja je prikazana u tom video snimku.
U promotivnom videu u kojem privremeni premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk objašnjava zašto bi ta zemlja trebalo da postane deo EU pojavljuje se sporna karta u kojoj su sve države bivše Jugoslavije pripojene Hrvatskoj.
Iako se u videu Srbija spominje u kontekstu otvaranja pregovora s Evropskom unijom, za ukrajinskog premijera ona na karti uopšte ne postoji.
(MONDO, Foto: screenshot/YouTube)