Predsjednik države Filip Vujanović i dalje je ubjedljivo najpopularniji političar u zemlji, pišu „Vijesti“
Vujanović je bio ubjedljvio najpopularniji političar tokom cijele 2012. jer ga podržava većina i Crnogoraca i Srba.
Na drugom mjestu po pozitivnim ocjenama došlo je do smjene. Sada je tu, umjesto direktorke MANS-a Vanje Ćalović, bivši premijer a sadašnji ministar vanjskih poslova Igor Lukšić.
Otkad je prešao na novu poziciju u Vladi, skočio mu je broj pozitivnih ocjena ali je u ukupnom redosljedu na trećem mjestu iza Ćalovićke, jer ona ima manje negativnih ocjena.
Ćalović bilježi pad broja pozitivnih ocjena i rast negativnih, čemu prema TV Vijesti svakako doprinosi i njena mnogo manja aktivnost u posljednje vrijeme, mnogo slabija nego u vrijeme građanskih protesta početkom godine, kada je i dospjela na ovu visoku poziciju.
Na četvrtom mjestu po broju pozitivnih ocjena sada je premijer Milo Đukanović i on bilježi najveći rast u drugoj polovini godine.
To se poklopilo sa njegovim povratkom na državnu funkciju i očekivanjem građana, naročito njegovih glasača, da će se ekonomska situacija popraviti, sada kada se on vratio. Đukanović i dalje ima veliki broj negativnih ocjena ali ne dijeli tako oštro javnost kao ranije.
Milica Pejanović Đurišić sada je peta po pozitivnim ocjenama i kod nje postoji rast negativnih ocjena u odnosu na novembar.
Po broju negativnih ocjena godinu na prvom mjestu završava predsjednik Skupštine i lider SDP-a Ranko Krivokapić. On jedini među prvih deset ličnosti ima negativan ukupni skor. Najveći razlog za to je što ima izuzetno malu podršku Srba.
Nešto manje negativnih mišljenja ima lider SNP-a Srđan Milić, koji je posljednjih mjeseci zabilježio pad jer je polovinom ove godine bio na sredini liste. To se poklopilo i sa neuspjehom njegove partije na parlamentarnim izborima.
Među prvih deset, prvi put se probio potpredsjednik Vlade iz SDP-a Vujica Lazović koji je treći po broju negativnih ocjena, a četvrti po broju negativnih ocjena je premijer Đukanović.
Novi ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević, prvi put je među prvih deset, a odmah po dolasku na funkciju, skočio je njegov rejting.
Lekić koji na šestom mjestu ima više i pozitivnih i negativnih ocjena.
(MONDO/Vijesti)