Može, ali plati

Bjelorusija legalizovala pirateriju i našla način da na tome profitira

Autor Mia Radulović Izvor mondo.rs

Građani Bjelorusije mogu da legalno preuzimaju piratski sadržaj iz "neprijateljskih zemalja", ali će isti morati da plaćaju državi.

Izvor: Unsplash, YouTube / Associated Press

Narodna skupština Republike Bjelorusije donijela je privremeni zakon kojim se dozvoljava nelegalno preuzimanje sadržaja koje potiče iz "neprijateljskih zemalja", što uključuje SAD, Veliku Britaniju i zemlje članice EU. Zakon je potpisao predsjednik Bjelorusije, Aleksandar Lukašenko, i stupa na snagu ove nedjelje.

Zakon je odgovor na sankcije koje su zapadne zemlje uvele Bjelorusiji zbog uloge koju je ova država imala u ruskoj invaziji na Ukrajinu, a bjeloruski zakonodavci su proglasili pirateriju prihvatljivom kao podršku svojoj ekonomiji, jer zemlja u velikoj mjeri zavisi od stranih sadržaja za zabavu i softversku infrastrukturu.

Kako navodi TorrentFreak, iako zakon dozvoljava korisnicima da preuzimaju softver, filmove, serije i muziku iz "neprijateljskih zemalja", vlasnici autorskih prava i dalje mogu da budu plaćeni za svoj proizvod. Naime, zakon predviđa da potrošači moraju da prijave i plate piratski materijal. Državna uprava za patente će prikupljati i zadržavati ta sredstva u periodu od tri godine, tokom kojih nosioci prava mogu da traže svoj novac. Međutim, taj proces neće teći glatko.

Prvo, nosioci prava neće moći da odrede cijenu svojih proizvoda, već će država biti ta koja će to činiti, ali zakon nije jasan oko načina na koji će se proračun vršiti.

Drugo, ako vlasnik intelektualne svojine ne zatraži svoj novac u roku od tri godine, država će taj novac zadržati. Ipak, čak i da nosioci prava zatraže svoj novac, nije jasno kako će im isti biti isplaćen, jer je Narodna Banka Republike Bjelorusije zbog sankcija spriječena da posluje sa zapadnim zemljama.

Treće, ukoliko nosioci prava uspiju da dođu do svog novca, Bjelorusija će im isplatiti 80% uplaćenih sredstava, a ostatak će zadržati kao naknadu koja pokriva "troškove održavanja i računovodstva".

Dakle, iako je piraterija u Bjelorusiji na neki način legalizovana, oni koji preuzimaju piratski sadržaj će, umjesto nosiocima prava, morati da plate državi, pa se stiče utisak da niko osim budžeta Bjelorusije neće imati korist od novog zakona koji će biti na snazi do 31. decembra 2024. godine. 

Ova vijest nam stiže samo 10 dana nakon što smo imali priliku da vidimo kako bioskopi širom Rusije prikazuju piratsku kopiju filma Avatar 2.