Sviđa nam se

TESTIRALI SMO HUAWEI P50 PRO: Vredjelo je čekati godinama i to ne samo zbog kamere

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Huawei P50 Pro je dokaz da Huawei apsolutno zna šta radi i da još uvijek može da napravi telefon kakav nema nijedan drugi konkurent!

Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Sve se (hajde da to tako kažemo) poklopilo u slučaju Huawei P50 Pro telefona, pa je odličan hardver dobio softver koji mnogi priželjkuju. Ipak, to je samo površina, ispod ima još mnogo toga…

Kompanija Huawei tradicionalno je uvijek u februaru ili martu predstavljala svoju novu P seriju, što se 2020. i 2021. godine nije desilo, osim zbog korone i zbog aktuelne američke odluke koju smo toliko puta dosad prežvakali, pa joj se nećemo vraćati i ovog puta.

Tu smo gdje smo i za sada Huawei više ne smije da ima 5G telefon, jer mu nije dozvoljeno da proizvodi čipove samostalno, a Qualcomm čipsetovi dolaze sa isključenim 5G modemom. Priču o nedostatku Google servisa isto znate, ali tu je i najveće iznenađenje.

Huawei je tokom proteklih godina izgradio sopstveni ekosistem aplikacija i servisa, koji su u potpunosti zamenili Google ne samo da budu alternativa, nego kao bazičan, novi i povezan ekosistem, koji objedinjuje sve Huawei uređaje i olakšava komunikaciju među njima.

Zahvaljujući ogromnim ulaganjima u istraživanje i razvoj kompanija je stvorila svoj Petal Mail (Gmail), Petal Search (Google Search), Petal Maps (Google Maps), kompletnu ponudu aplikacija za zdravlje, video, muziku, internet pregledanje, upravljanje fajlovima, Huawei Dokumenti (Google Docs), digitalni novčanik, mobilno plaćanje, centar za igre, prodavnicu aplikacija AppGallery i sve ih povezala Huawei Cloud servisom (Google Drive, recimo).

Aplikacije Telegram, Viber, Tinder, TikTok, Snapchat, Likee i mnoge druge rezervne kopije podataka odavno prave preko Huawei Cloud usluge, a osim svih domaćih aplikacija i sve veći broj svjetskih i popularnih i novih igara stiže u AppGallery.

Ovo je jedan drugačiji test telefona, koji smo namjerno počeli odmah i to pričom o najvažnijoj komponenti - softveru. To je stvar koja najviše zanima stare i buduće Huawei fanove, pa ćemo se potruditi da sve objasnimo prije svega s te strane i da ništa ne ostane nedorečeno. Ostanite s nama i na daljim stranicama, krećemo od Gspace aplikacije, koja praktično vraća Google u potpunosti na Huawei Mobile Services.

Google se vratio (na drugačiji način)

Ako vam sve što je Huawei do sada uradio nije dosta - stigle su i Google aplikacije i Play Store na Huawei Mobile Services uređaje.

Potrebna vam je samo aplikacija Gspace, koja se nalazi u prodavnici i preuzelo ju je već preko 16 miliona korisnika. Iz te aplikacije pristupate i Google prodavnici aplikacija i Google aplikacijama i imate opet GMS na svom HMS telefonu. Neka ograničenja, ipak postoje, ali sve detalje pročitajte u našem prvom opsežnom testu Gspace aplikacije (dopunjavaćemo ga s vremena na vrijeme, kako budemo otkrivali nove stvari i kako se Gspace bude mijenjao).

U okviru Gspace se nalaze sve Google aplikacije i sve Google Play Store aplikacije, uključujući igre u kojima su omogućene sve uobičajene opcije - snimanje pozicije, korišćenje Google Drive opcija, plaćanje, gledanje reklama za dobijanje života i slično. Notifikacije za neke aplikacije kasne, ali su na raspolaganju uobičajeno ažuriranje aplikacija kroz Play Store i sve druge stvari na koje su (prosječni) GMS korisnici navikli.

Čini se da je Huawei s evropskom i globalnom premijerom telefona čekao upravo do integracije Gspace aplikacije u sve svoje AppGallery regione. Nakon što se to desilo stigli su nam i Huawei P50 Pro i njegova savitljiva varijanta neobično moćnog stilskog izraza - Huawei P50 Pocket. Sad kad su objedinjeni sjajan hardver i unapređen softver sve je spremno za povratak kompanije na svim tržištima.

Huawei će aktivno raditi na promociji AppGallery, Petal Search i Gspace sistema, pa ćete mnogo više o tome kako sve do aplikacija na jedan klik moći da čitate u narednim mjesecima, a mi ćemo se softverom dalje baviti u okviru EMUI 12 korisničkog okruženja.

Opet novi dizajn i sve u kutiji

Kompanija Huawei za razliku od svih ostalih konkurenata svake sezone menja dizajn svoje P serije, makar na poleđini. Ovog puta su tu dva velika kružna ispupčenja kamere nazvana Dual-Matrix dizajn i kamere ne štrče previše u odnosu na ostatak kućišta. Staklo posebne izrade, za koje kompanija tvrdi da je tvrđe od konkurencije koju su do sada koristili pokriva i prednji i zadnji dio telefona, a između je visokopolirani aluminijum u zlatnoj ili crnoj boji, jer su u ponudi zlatna i crna varijanta telefona u Crnoj Gori.

Kvalitet izrade je besprijekoran - ivice različitih materijala savršeno se stapaju jedna u drugu, a amorfne linije su pomirene ravno i jasno odsječenim gornjim i donjim dijelom telefona, na kojima se nalaze ulaz za USB Type-C opremu i punjač, mikrofoni i prvi put na Huawei P seriji stereo zvučnici. Lijevi bok je prazan, a na desnom su klackalica taster za kontrolu zvuka i legendarno On/Off dugme čiji je središnji dio crven.

Zahvaljujući novom načinu obrade materijala i novom staklu Huawei P50 Pro je lakši od prethodne generacije telefona, čvršći je istovremeno i težina mu je izbalansirana tako da ga je lako držati i koristiti. Mana visokog sjaja tj. stakla jesu otisci prstiju koji se lepe non-stop za poliranu teksturu, ali to je riješeno providnom silikonskom maskom koja se isporučuje sa telefonom.

Za razliku od svih konkurenata u premijum segmentu, Huawei u svoje isto tako u potpunosti ekološki izrađene kutije i dalje pakuje sve što bi korisnik i očekivao - najbrži punjač (u ovom slučaju od 66 vati), pomenutu silikonsku masku, kao i kvalitetan USB Type-C kabl za najbrže punjenje i ostale dodatke - iglicu za SIM ležište, brošure i uputstva. Takođe, od ove serije dobija se i pamflet sa informacijama o tome kako preuzimati i kako instalirati sve Android i Huawei aplikacije i iz kojih sve izvora je to moguće uraditi.

Huawei P50 Pro ima IP68 sertifikat otpornosti.

Tagovi