Region

"UKLONJENI TRAGOVI, ZORAN JE BACIO KRVAVU JAKNU" Svjedočenje bebisiterke bilo ključno: Otac mu je odnio da se presvuče

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs Izvor Republika

Jedan od ključnih dokaza je bila krvava jakna, za koju se sumnja da je Zoran navodno promijenio, a da mu je otac donio novu!

Izvor: Kurir/Nenad Kostić

Viši sud u Beogradu donio je u petak presudu u slučaju ubistva pjevačice Jelene Marjanović kojom je prvostepeno osudio optuženog Zorana Marjanovića za ubistvo supruge Jelene, na maksimalnih 40 godina zatvora. Jedan od ključnih dokaza koji su bili presudni da Zoran Marjanović bude prvostepeno osuđen na 40 godina zbog ubistva supruge Jelene bila je i krvava jakna, koju je navodno zamijenio kraćom posle zločina, što istražiteljima nije promaklo.

Na taj način je i objašnjeno zbog čega na njegovoj odjeći, koja je kasnije vještačena, nije bilo krvi, a bilo je presudno svjedočenje bebisiterke Lenke, koja je čuvala malu Janu posle Jeleninog ubistva. Utvrđeno je da je ova žena provela u kući Marjanovića gotovo pola dana, od trenutka kada je počela potraga za nesrećnom pjevačicom, pa sve do ponoći.

"Ona je policiji rekla da su u kući bili Marjanovićeva kuma Vera, kao i Zoranovi roditelji Zorica i Vladimir. Precizirala je da je Jelenin svekar nekoliko puta odlazio i dolazio s nasipa, gdje je nestanak prijavljen. Rekla je da pouzdano zna da je posle jednog povratka Vladimir rekao da je veoma hladno i da je uzeo jakne za Zorana, unuka Uroša i drugog sina Miloša. To je odmah kod istražitelja upalilo alarm s ključnim pitanjem: a gdje je onda nestala jakna u kojoj je osumnjičeni otišao na nasip sa ćerkom i suprugom, odnosno zašto mu je bila potrebna druga", kaže sagovornik koji je bio uključen u istragu ovog zločina.

Na taj način su pali argumenti odbrane da na jakni nisu nađeni tragovi krvi. Kako je primijetilo i tužilaštvo, Marjanovići su imali sasvim dovoljno vremena da se posle ubistva oslobode jakne koju je Zoran nosio. Pretres njihove kuće je obavljen čak 12 dana nakon zločina.

"Tek tada je policija odnijela na vještačenje odjeću svih stanara, ali je, naravno, bilo kasno jer se pretpostavlja da su za to vrijeme mogli sve tragove da uklone. Ostaje jedino nejasno kako su im promakle Zoranove pantalone, odnosno tragovi blata, koji su bitno uticali da bude uhapšen, a nedavno i osuđen", kaže sagovornik. Trojica svjedoka su potvrdila da je Marjanović na nasipu imao tamnu jaknu, dugu do iznad koljena, dok se na kasnijim snimcima vidi znatno kraća. Među svjedocima je bio i M. R. , koji je policiji rekao da je muškarac koga je vidio s Jelenom nosio crnu jaknu srednje dužine i maskirne pantalone sa zelenim i crnim šarama.

"Kako bi istragu usmjerio u drugom pravcu i skrenuo pažnju sa sebe, Zoran je bacio krvavu jaknu. Nije prošla ni teza odbrane da je krv nađena u Zoranovom mercedesu posledica povrede koju je Jelena zadobila dok je mijenjala gumu. Toksikološko-trasološkim vještačenjem je utvrđeno da je neko pokušao da ukloni tragove krvi i da su oni bili svježi, što obara tezu da se sama povredila", zaključuje izvor iz istrage.

Nekoliko mjeseci pošto je Jelena ubijena, Marjanovići su renovirali kuću, a studio gdje su, prema Zoranovim riječima, ubijena i njen muž provodili najviše vremena posle svega je bio neprepoznatljiv. Novim su zamijenjeni stari komadi namještaja, sklonjen je tepih, okrečeni zidovi, a pod od pločica zamijenjen laminatom, pisali su mediji. U nedjelju je objavljeno da je mala Jana, Jelenina i Zoranova ćerka, bila instruisana da u iskazu brani oca, ali da su nelogičnosti u njenoj izjavi opredijelili sud da taj iskaz ne prihvati. U međuvremenu se saznaje još jedan detalj, koji jasno govori da je dijete bilo naučeno šta da kaže.

"Djevojčica je u iskazu rekla da je 'tata u pritvoru', što je termin koji se ne očekuje od djeteta tog uzrasta. Logično bi bilo da kaže da je 'tata u zatvoru' i to je jedan od razloga što su tvrdnje odbrane pale u vodu", kaže izvor.

Jedino je Zoran znao gdje će Jelena biti

U obrazloženju presude stoji da je Zoran prijavom Jeleninog nestanka policiji htio da prikrije zločin i da je glumio zabrinutost, a da je Jelenu oslovljavao sa “majka”, a ne imenom ili suprugom.

Takođe, pala je u vodu i tvrdnja odbrane da je ubica neka treće osoba. Ta navodna osoba nije mogla da zna da će Jelena sama krenuti da trči baš po nasipu u Borči jer su prethodno bili na Labudovom jezeru, od kog su odustali zbog gužve, što je u iskazu priznao i Marjanović:

"Znači, prvo smo se dogovorili da idemo na BSK teren ovdje u Borči, zbog djeteta. Tu je ljepše. Ima jezerce, puno labudova, djeca ih hrane tu, bacaju im neke hlepčiće, oni plivaju i tako, da bi je animirao, zato što Jana neće da se odvaja od nje kad ona negdje krene. Da budem tu s tom djecom, da ona trči, bolji je teren. Znači, ima asfaltirano tačno 500 metara staza, sve je čisto, sve je super. Prvo stignemo mi tamo. Subota, gužva, i ona kaže: “Ej, ajmo, nemoj ovdje da trčimo, vidi kolika je gužva, ajmo tamo na nasip."

Uklonjeni tragovi sa čekića

Jedno od bitnih pitanja je i kojim oružjem je nesrećna pjevačica svirepo udarana u glavu sve dok nije umrla u najgorim mukama pošto oružje nikada nije pronađeno. To je i bio razlog što je Zoran toliko dugo bio na slobodi. Jelena je zadobila devet udaraca u potiljak, a policija je u blizini mjesta gdje je nađeno tijelo iskopala deset predmeta koji su poslati na vještačenje. Pronađeni su tesarski čekić, šrafciger, ključ za točkove, kao i kamenje različitog oblika koji su tada poslati na analize da bi se na osnovu povreda po glavi i tijelu utvrdilo da li je napadač eventualno neki od predmeta koristio za zločin.

Ronioci Žandarmerije su u vodi, nedaleko od mjesta gdje je telefon poslednji put lociran, našli čekić, ali na njemu nije bilo tragova krvi, a sumnja se da su tragovi uklonjeni hemijskim supstancama na putu od nasipa do Crvenke. Kada se godinu dana kasnije na Jeleninom grobu pojavio zašiljeni kolac, istražitelji su pomislili da se možda radi o oružju ubistva da bi se kasnije utvrdilo da je ipak ubijena metalnom šipkom dugom oko pola metra.

Tri sata kasnije pozvao policiju

Sud je ocijenio i da je Marjanović otežavao istragu jer je posle navodnog nestanka supruge prvo pozvao prijatelje i rođake, a tek tri sata kasnije i policiju.

"Policija je prvo angažovala tim za nestale jer je suprug prijavio njen nestanak, a kako je vrijeme odmicalo i kako su mu inspektori postavljali nova pitanja, on je istragu usmjerio ka otmici, te je angažovan još jedan tim koji će i to istraživati. U međuvremenu su desetine ljudi bliskih porodici Marjanović, kao i cijela Jelenina porodica, tražili pjevačicu po nasipu i vjerovatno uništili dragocjene tragove", podsjeća sagovornik.