Dron koji se srušio na Jarunu u Zagrebu u četvrtak oko 23 sata uznemirio je građane, a još uvijek nije zvanično potvrđeno kome pripada letjelica.
U četvrtak uveče snažna eksplozija potresla je Zagreb kada je oko 23 sata bespilotna letjelica pala i napravila krater na zemlji. Uviđaj je trajao do zore, a hrvatski mediji prenijeli su da se na određenim delovima letjelice jasno vidjela crvena petokraka i natpisi na ćirilici. Pojedini mediji utvrdili su da je u pitanju najvjerovatnije strategijska bespilotna letjelica Tu-141 Vr Striž.
Hrvatski stručnjaci smatraju da su Ukrajinci upravljali ovim dronom, a nikome nije jasno kako je letjelica završila u hrvatskoj prijestonici:
"Vjerujem da je prva i osnovna namjena ove letjelice bila testiranje sistema PVO NATO-a. Pouzdano znam da je HKZP pratio letjelicu i da ima svoj radarski odraz, ali nisu oni ti koji alarmiraju i dižu borbene avione. Sve je koordinisano iz Madrida i postavlja se pitanje zašto nije bilo reakcije. Kako je moguće da je letjelica preletjela Rumuniju i Mađarsku, a da nije reagovala na leteći objekat veličine letjelice", analizira Ivica Mandić, vojni analitičar Instituta za istraživanje hibridnih konflikata.
Mandić upozorava na nešto drugo. "NATO će morati da promijeni ljude koji planiraju PVO jer je to ozbiljan propust i neko će za to morati da odgovara. Ovo je greška bez presedana. To što su se padobrani aktivirali samo govori da nije riječ o tehničkoj grešci i da je jednostavno ostalo bez goriva", zaključuje Mandić.
Zašto je letjelica završila u hrvatskoj prijestonici zanima i dvojicu pilota i bivših visokih oficira HRZ Danijela Borovića i Ivana Selaka.
"Kako je to moguće? Pa prvo je pitanje u kakvom je stanju bio taj sistem. Koliko ja znam, TU 1411 je djelimično modifikovan 2014. godine i na početku sukoba na istoku zemlje, koristeći ih za izviđanje i prikupljanje podataka. Očigledna je greška u tehnici ili možda ljudski faktor koji ju je programirao, pa je možda otkazao spoljni sistem i letjelica je išla po svom rasporedu dok se nije srušila", objašnjava Borović. Sličnog mišljenja je i njegov kolega Selak:
"Navodno je izgubila kontrolu, tačnije Ukrajinci su izgubili kontrolu nad njom, išla je gdje je odgovaralo dok nije ostala bez goriva. Ovo je, inače, sistem koji se može reprogramirati da leti do određene destinacije i sam se vraća, što znači da ga ne kontrolišu oni, ali može da se kontroliše i radio kontrolom. S obzirom na godine, vjerovatno je reprogramirana i umjesto na istoku, završila je na jugozapadu. Sav vazdušni prostor EU i NATO kontrolišu radari ovih zemalja, ali je sve integrisano u zaštitu i kontrolu NATO-a kojom komanduje NATO centar u vazdušnoj bazi Torehon u Španiji. Podižu avione i aktiviraju PVO, što je trebalo da urade, a nisu", kaže Selak.