Policija je saopštila da je tokom gej parade u Splitu uhapsila 137 huligana. Čelnici policije su naveli da je sedam osoba zatražilo ljekarsku pomoć.
Novo privođenje se može očekivati pošto budu pregledani video-snimci manifestacije koju je obilježilo nasilje.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i organizacija Amnesty International oštro su osudili nasilje u Splitu.
Čelnici policije su na konferenciji za novinare naveli da je sedam osoba zatražilo ljekarsku pomoć, među kojima jedan snimatelj, dvojica policajaca, tri učesnika Povorke ponosa i jedan izgrednik.
Prema podacima novinara koji su pratili skup, broj povrijeđenih je znatno veći jer nisu svi zatražili ljekarsku pomoć.
Šef splitske policije Ivica Tolušić izjavio je, kako prenose mediji, da je policija obavila dobar posao i spriječila mnogo veće nerede i direktne napade na učesnike manifestacije.
Tolušić je rekao da policija nije mogla da zatvori sve kafiće i isprazni splitsku Rivu gdje se i dogodio napad huligana na učesnike gej-parade.
Šef je pohvalio policiju zbog toga što je učesnike Parade ponosa, prve takve vrste u Splitu, otpratila na sigurne lokacije.
Prema njegovim riječima, protiv jednog policijaca biće sprovedena interna istraga da bi se utvrdilo da li je prekoračio ovlašćenja prilikom privođenja jednog nasilnika.
Na Rivi, gdje je trebalo da bude glavni program gej-parade, prema procjeni policije, bilo je oko 10.000 ljudi, od kojih oko 8.000 protivnika gej parade.
Među okupljenima su bili roditelji s djecom, stariji i turisti što je policiji otežavalo rad.
S druge strane, u Paradi ponosa učestvovalo je oko 200 osoba koje je obezbjeđivalo oko 400 interventnih policajaca.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) saopštilo je da je šokirano homofobnim nasiljem u Splitu za koje smatra odgovornim policiju.
U saopštenju se navodi da je najteže nastradao snimatelj RTL-Televizije iz Splita Jerko Živković koji ima potres mozda.Nasilnici su ga kamenom pogodili u glavu.
Povrijeđeni su i izvještači državne novinske agencija Hina i foto-agencije Pixsell.
"Izražavamo žaljenje što jedan događaj koji je trebalo da pokaže zrelost demokratije u Hrvatskoj, zbog popuštanja nasilnicima, nije potpuno uspio", ukazao je HND.
Međunarodna organizacija Amnesty International saopštila je da je sramno što policija nije uspjela da zaštiti učesnike parade u Splitu.
"Vlasti moraju hitno istražiti šta se dogodilo. Policija mora jasno dati do znanja da je diskriminirajuće nasilje krivično djelo i da se neće tolerisati", navela je, kako prenose mediji, ta međunarodna organizacija.
U Povorci ponosa, prvoj takve vrste u Splitu, učestvovalo je oko 200 ljudi, među kojima i oko 30 gostiju iz Beograda, Ljubljane i nekih drugih gradova.
Oni su pod jakim obezbjeđenjem policije došli do Rive gdje su ih dočekali kamenice, boce, petarde, a na kolonu je bačen i suzavac.
Čuli su se i uzvici "Ubij pedera!" i "Ubij Srbina!", zvižduci, glasno negodovanje, a viđeni su i fašistički pozdravi.
Zbog nasilja je održan samo mali dio predviđenog programa, a policija je s Rive evakuisala učesnike parade.
Tema splitske Povorke ponosa bilo je pravo na zašitu porodičnog života istopolnih parova pod sloganom "Različite porodice, jednaka prava".
Kroz sedam dana u Zagrebu se održava deseta Povorka ponosa.
(Beta)