Izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Doris Pak izjavila je da poslije hapšenja generala Ratka Mladića moraju da prestanu optužbe na račun svih Srba, jer će njemu biti suđeno.
Pak je ocijenila je da je hapšenje Mladića veliki korak naprijed i da nema sumnje da će Srbija sada napredovati na putu prema EU, ali da se to neće automatski primijeniti i na BiH.
"Srbija i BiH nemaju iste probleme. BiH ima potpuno drugačije probleme i zato se napredovanje Srbije, nakon hapšenja Mladića neće automatski primijeniti i na BiH, koja mora ići svojim putem", rekla je Doris Pak i dodala da će se ovaj događaj reflektovati i u izvještaju glavnog haškog tužioca Serža Bramerca i u stavu holandske Vlade prema kandidaturi Srbije.
Prema njenim riječima, hapšenje Mladića ipak bi moglo djelovati veoma pozitivno da se konačno okrene novi list u BiH, s obzirom da se međusobnim optuživanjem nije daleko stiglo.
Ona je podsjetila kako je juče razgovarala sa grupom parlamentaraca iz BiH koji su bili u posjetu Briselu i da je pozitivno to što se vidi da su svi zainteresovani da se krene naprijed.
"Pozivam te parlamentarce da zaista naprave nešto konkretno i da preduzmu konkretne korake prema tome da bi se BiH približila EU", istakla je izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH.
General Ratko Mladić, bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, protiv koga je Haški tribunal podigao optužnicu, uhapšen je danas u Lazarevu kod Zrenjanina.
(SRNA)