Profesori iz Kragujevca i Rijeke objasnili i kako će raditi!
U Srbiju uskoro stiže aplikacija za praćenje korone, a naučnici iz Kragujevca i Rijeke rade na softveru koji će njen razvoj predvideti! Kako će veštačka inteligencija to uspeti, objasnili su profesori Nenad Filipović iz Kragujevca i Zlatan Car, gostujući u Jutarnjem programu Prve televizije.
"Veštačka inteligencija je nova oblast, nova disciplina koja ulazi u sve pore nauke i mi upravo primenom te metode pokušavamo da se uhvatimo u koštac sa ovim velikim problemom. Ako govorimo o koristi, matematičke metode se koriste za predviđanje razvoja bolesti što se tiče populacije, kao i specifičnosti pacijenata obolelih od kovida 19," rekao je profesor Filipović sa Univerziteta u Kragujevcu.
Kako se dogodila saradnja Univerziteta u Kragujevcu i Rijeci?
"Dugi niz godina naša dva univerziteta sarađuju, a samo 18 projekata prošlo je konkur za aplikaciju, od više od 7.000 prijavljenih," rekao je Filipović.
Softver će obrađivati podatke iz bolnica i predviđati dalji razvoj situacije kod pojedinačnog pacijenta, ali i u državi.
"Bez podataka, softver nema vrednost, a podaci će dolaziti iz bolnica i kovid centara. Ti podaci moraju da se skupe i ubace u softver da bi se predvideo razvoj bolesti. Prikupljaju se podaci kao što su snimci, biomarkeri i razni drugi laboratorijski podaci analiza koje se standardno rade. Neophodan je zaista veliki broj podataka da bi se softver napunio, i odatle zaključio pravila za tu populaciju na tom prostoru pa i određenog pacijenta," rekao je on.
"Softver može lokalno da predviđa širenje epidemije i pandemije, ali i da pravi personalizovani model za svakog pacijenta koji dolazi na lečenje. Specifični podaci pojedinog pacijenta pomažu mu da predvidi šta će se pacijentu dogoditi, i predložiće nekoliko mogućnosti za lečenje pacijenta," rekao je profesor Car.
"Mi nismo epidemiolozi, mi smo naučnici. Jako je bitno naglasiti da virus ima jedan tip uticaja, a drugi je društveno ponašanje u određenim državama. Kažu da se, pod navodnicima, virus drugačije 'ponaša' u različitim državama," dodao je on.
"Projekat traje šest meseci, mi imamo rok šest meseci da ga napravimo i napunimo te podatke. Naravno, moram da kažem da je zvanično treći projekat bolnica u Rijeci, ali i ostale bolnice u Srbiji i Hrvatskoj. Predviđeno je da ga koristi čitav niz zemalja, okolnih, biće dostupan svima, to je prioritet. Prve rezultate očekujemo za par meseci, mi moramo naučnoj zajednici da pokažemo kako on radi i da ga naučna zajednica recenzira. Do kraja godine, otprilike, imaćemo neke konkretne rezultate," rekao je profesor Filipović.