Penzionisani genaral JNA Borislav Djukić (70) osuđen je danas u Županijskom sudu u Splitu na devet godina zatvora zbog ratnog zločina nad civilima tokom rata u nekadašnjoj Jugoslaviji, prenela je "Politika."
List piše da je srpski general osuđen jer je kao zapovednik 221 motorizovane brigade 9. kninskog korpusa JNA i svih pograničnih jedinica milicije vojske SAO Krajine, od druge polovine septembra 1991. do januara 1993, kao podređeni Ratku Mladiću i Miletu Novakoviću, naredio svojim podređenima aktiviranje eksploziva kojim je urušena i oštećena brana Peruća.
Ovo je prvostepena presuda na koju i general i tužilaštvo imaju pravo žalbe.
Đukić je u ovom slučaju bio optužen zajedno sa Ratkom Mladićem, Miletom Novakovićem i Brankom Koricom.
Mladić je u zatvoru u Hagu gde je prvostepeno osuđen na doživotni zatvor zbog zločina u BIH, a Novaković i Korica su preminuli.
General Đukić je već više od tri godine u pritvoru u Hrvatskoj, kojoj je izručen iz Crne Gore.
Uhapšen 18. jula 2015. godine na aerodromu Tivat u Crnoj Gori po hrvatskoj poternici. Crnoj Gori se obratila i Srbija, čiji je državljanin, sa zahtevom za izručenje.
Naklon osam meseci u pritvoru u Spužu crnogorski sudovi su doneli rešenja da su ispunjeni uslovi da se izruči i jednoj i drugoj zemlji, a ministar pravde Crne Gore doneo je konačnu odluku da se Đukić izruči Hrvatskoj, podseća "Politika."
KO JE BORISLAV ĐUKIĆ
General-major u penziji Borislav Đukić rođen je 21. septembra 1948. u selu Gornje Vodičevo, opština Novi Grad (Bosanski Novi), Republika Srpska, BiH. Završio je gimnaziju, Vojnu akademiju, Komandno-štabnu školu taktike. Obavljao je razne dužnosti u Makedoniji, Crnoj gori, Hrvatskoj i Srbiji. Raspad Jugoslavije ga je zatekao na službi u Kninu, gde je kao oficir JNA učestvovao u zaštiti srpskog naroda.
General Đukić ostao je upamćen među Srbima u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj kao njihov spasilac i jedan od najznačajnijih srpskih oficira u proboju takozvanog "Koridora života".
Inicijalna kapisla za za odluku o proboju koridora bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika za adekvatan tretman.
Kada se kretalo u proboj koridora koji je morao da spreči da se takva tragedija nikad više ne ponovi, general Đukić je izašao pred svoje borce i poručio im:
"Mi krećemo u tešku, krvavu borbu. Ne znamo da li ćemo se vratiti. Ako neko nije spreman da položi život za svoju zemlju, neka slobodno istupi i ne krene u bitku".
Posle penzionisanja bavio pisanjem. Objavio je pet knjiga, od kojih je najznačajnija "Razbijanje Jugoslavije - mesto i uloga Hrvatske". Bio je i svedok na suđenju Martiću u Hagu.
Uhapšen je 18. jula 2015. godine na aerodromu Tivat u Crnoj Gori po hrvatskoj poternici, koja ga tereti za navodni ratni zločin u Krajini. U međuvremenu, Crnoj Gori se obratila i Srbija, čiji je državljanin, sa zahtevom za izručenje.
U pritvoru u Crnoj Gori, u Spužu, proveo je skoro osam meseci, čekajući odluku crnogorskih sudova i Ministra pravde o izručenju Srbiji ili Hrvatskoj. Iako su sudovi doneli rešenja da su ispunjeni uslovi da se izruči i jednoj i drugoj zemlji, ministar pravde Crne Gore doneo je odluku da se izruči Hrvatskoj. Ova odluka je bez prava žalbe i izvršena je 8. marta 2016. godine.
General Đukić je optužnicom iz 1995. optužen za rušenje brane na Perući, a istom su još obuhvaćeni: general Ratko Mladić, komandant 9. kninskog korpusa JNA, sada pokojni general Mile Novaković, komandant Srpske vojske Krajine (SVK) i major Milan Korica, komandant svih pograničnih jedinica milicije RSK. Optuženima je 1993. određen pritvor te za njima raspisana poternica na osnovu koje je i uhapšen.
Tokom sudskog postupka, general Đukić i njegova porodica obraćali su se mnogima za pomoć, jer je samo za kopiranje obimne sudske dokumentacije trebalo da izdvoji više od 5.000 evra, ali su mu retki izašli u susret.