Ima li vlast u Hrvatskoj petlju ili bar morala da skloni tablu sa ustaškim pokličem "Za dom spremni" postavljenu u blizini bivšeg ustaškog koncentracionog logora Jasenovac?
Pre mesec dana u centru Jasenovca, postavljena je ustaška krilatica "Za dom spremni". Ugravirana je na ploči koja je 5. novembra podignuta na pročelje zgrade na Trgu kralja Petra Svačića, kao znak sećanja na 11 poginulih pripadnika prve satnije (čete) "Ante Paradžik" HOS, koji su poginuli na tom području.
Ploču su postavili veterani HOS-a iz Jasenovca i Zagreba. Pored imena poginulih saboraca, stoji i grb jedinice sa ustaškim uzvikom, koji su HOS-ovci početkom devedesetih godina preuzeli od službenih obeležja kvislinške i nacističke takozvane Nezavisne Države Hrvatske (NDH).
Ni mesec dana posle tog čina, ploča nije uklonjena.
U Hrvatskoj se vodi oštra polemika onih koji su za to da se ploča sa sramotnim pokličem ukloni i onih koji prete da će biti "svašta" ako se to dogodi.
"U kakvoj mi to državi živimo? To je isto kao kad bi u blizini Aušvica ili Treblinke bila postavljena tabla sa pozdravom 'Zig hajl' (Sieg Heil)", kaže, hrvatski istoričar Hrvoje Klasić.
Srpski ministar Aleksandar Vulin pozvao je Evropsku uniju i njena tela da reaguju na ovo i slične stvari, ocenivši da se "u Hrvatskoj ponovo budi fašizam", zbog čega je, potom, dobio i pretnje smrću iz susedstva.
Hrvatski premijer Andrej Plenković se, konačno, oglasio o ovom problemu. U rukavicama.
"Delikatno je da je ovakav spomenik podignut baš u Jasenovcu. To je grb udruženja koje je dobilo dozvolu za rad u Zagrebu i uz dozvolu tadašnjeg Ministarstva uprave u vreme SDP-ove vlade", rekao je Plenković posle sednice Predsedništva i Nacionalnog veća HDZ-a.
Prema njegovim rečima, postavljanje tog spomenika pokazuje da Hrvatska nije na odgovarajući način postavila zakonski okvir i sudsku praksu kada se radi o totalitarnim društvima i najavio da će pokrenuti institucionalnu inicijativu koja bi odgovarajuće regulisala to pitanje.
"Želim jasno i čvrsto da odbacimo sve insinuacije o refašizaciji hrvatskog društva. To nije slučaj. Reč je o određenim pojavama koje nisu trend. Izražavam pijetet prema svim žrtvama u ustaškom logoru Jasenovac, ali i prema 11 pripadnika HOS-a koji su poginuli za Hrvatsku", istakao je Plenković.
Vučić dao zadatak: Utvrditi broj poklanih Srba
Zabrinjavajuća je izjava načelnice Jasenovca Marija Mačković (HDZ):
"Bila sam na otkivanju spomen-ploče, ne vidim tu ništa sporno. HOS-ovci su poginuli braneći Hrvatsku, HOS je sastavni deo Hrvatske vojske, sa svim pravima. Znak HOS-a službeno je priznati znak. Zašto ovakva bura?", zapitala jse ona u izjavi koju prenosi "Jutarnji list".
Jasenovčanin Miroslav Dragić bio je pripadnik čete hrvatske vojske "Ante Paradžik" tokom rata u bivšoj Jugoslaviji. On kaže da je podizanjem ploče odata počast poginulim saborcima.
"Kome smeta ova ploča, neka se ždere, neka je zaobilazi", poručuje Dragić i dodaje: "Skinuti ovu ploču postavljenu usred Hrvatske sa imenima 11 hrvatskih vitezova koji su za domovinu dali život? Neka samo probaju!".