Za dio svijeta pobjeda Donalda Trampa na izborima u SAD predstavlja početak vremena strepnje, dok bi za Hrvatsku to moglo da nagovijesti velike, ali ne nužno i pozitivne promjene, piše u analizi zagrebački "Jutarnji list".
Kako se navodi, u ovom trenutku niko ne zna kakvu će politiku novi predsnednik Amerike voditi, a njegove najave iz kampanje, platforma na kojoj je dobio izbore, politički su i civilizacijski toksične.
"Nova bi administracija mogla izvesti radikalan spoljnopolitički zaokret, toliko radikalan da se već govori o uspostavljanju novog svnetskog poretka ili, u najmanju ruku, o prekomponovanju zapadnog svijeta", piše u tekstu Jelene Lovrić.
Na Hrvatsku bi, kako se navodi, mogao da utiče Trampov odnos prema NATO-u, a zatim i odnos prema Rusiji i ovom dijelu Evrope.
"Ako bude po njegovom, NATO-u sledi ozbiljno prekomponovanje. Na pomoć u odbrani ubuduće bi mogle računati samo one zemlje koje za vojne potrebe izdvajaju dva odsto BDP-a, što izričito isključuje baltičke države, za koje je Tramp već rekao da ih u slučaju napada Rusije ne bi nužno branio. Ali to znači da bi se i Hrvatska našla izvan tog kruga, ističe se u analizi.
Kako se dodaje, drastično povećavanje vojnih izdataka, gotovo udvostručenje u odnosu na sadašnji nivo, za svaku hrvatsku vlast bi predstavljalo "težak, gotovo nesavladiv zadatak".
Najavljeno relaksiranje odnosa SAD sa Rusijom za Hrvatsku bi moglo da znači da ovaj region više neće biti poligon za razigravanje nove verzije Hladnog rata. Ali, postavlja se pitanje kakve konsekvence iz toga slede i hoće li se Amerika povući s Balkana, a Rusija svom snagom utrčati, Ili bi se odnosi bez zveckanja oružja na ovom prostoru mogli stabilizovati.
Kako se dodaje, "detant prema Rusiji, uz okretanje Amerike prema unutra, prema samoj sebi - neka vrsta ako ne baš izolacionizma, ono smanjenog intervencionizma - vjerovatno znači da Hrvatska ne može da računa na pomoć SAD u preuređenju ovog dijela svijeta, prije svega u traženju rešenja za Bosnu i Hercegovinu".
"Amerika je ovdje godinama bila duboko umiješana. Zaustavila je rat, sukobljene strane tjerala za mirovni sto, pomagala demokratiju. Smanjenje njene zainteresovanosti ili povlačenje otvoriće, vrlo vjerovatno, prostor za neke druge igrače. Evropska unija je spora i ne zna šta bi. Ali Rusija i Turska znaju. Preko Balkana mogu osigurati svoju snažniju prisutnost u Evropi. Za Hrvatsku takav razvoj situacije može značiti ogromne strateške, političke i bezbjednosne probleme", piše "Jutarnji".
Drugo, kako se konstatuje, dolazak Trampa na čelo Amerike predstavlja vjetar u leđa sličnim likovima svuda po svijetu, pa će nesumnjivo osnažiti i radikalnu, nacionalističku desnicu u Evropi.
U tekstu se kaže da ne čudi što Trampovu pobjedu pozdravljaju svi evropski islamofobi, zatim svi nosioci antiimigrantske paranoje, potom ljubitelji zidova i ograđivanja država živom žicom, onda svi prema manjinama neprijateljski raspoloženi i mizogini talibani konzervativizma, zagovornici zabrane pobačaja i kažnjavanja žena koje se na to odluče
"Ukratko, novi je predsjednik Amerike uzor pronositeljima politike građene na antiliberalnim vrijednostima i sejanju straha. Jahačima zatvorenog društva, isključivosti i konflikta, govora mržnje i eksplicitnog rasizma", kaže se u komentaru.
Već na proljeće, kako se kaže, na parlamentarnim izborima u Francuskoj se očekuje novi prodor Marin Le Pen i njenog desničarskog Nacionalnog fronta, dok bi na izborima u Holandiji mogla da slavi evroskeptična Stranka slobode čiji lider Gert Vilders je već najavio da će, ako osvoji vlast, zatvoriti granice za sve muslimane, zatvoriti džamije i islamske škole, kao i Kuran.
Za Hrvatsku su, kako se ocjenjuje, takve tendencije rizične.
"Trampovu pobjedu na ovim su prostorima najeuforičnije pozdravili su četnički vojvoda Vojislav Šešelj i turbohrvatujući saborski zastupnik Željko Glasnović. Braća po mržnji", navodi se u tekstu.
Kako se ističe, Hrvatska je država netom izašla iz jednog desničarskog eksperimenta, koji se pokazao silno društveno destruktivnim, a cvjetanje desničarskog populizma po Evropi moglo bi ohrabriti neke trenutno primirene snage nazadnjačke rekonkviste.
Kako se ocjenjuje, političke elite nakon izbora u SAD uživo mogu da gledaju učinak zanemarivanja onih djelova stanovništva koji se osjećaju poniženim i uvrijeđenim.
"Ustajte, prezreni na svijetu - to je himna koja se opet nekako planetarno rimuje s ovim vremenom, piše "Jutarnji".