Nekadašnji glavni oficir za bezbednost Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Bracanović tvrdio je danas u Specijalnom sudu u Beogradu da ne zna ništao o ubistvu Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.
Kako je svedočio, on je u to vreme bio na Kosovu zajedno sa pripadnicima jedinice.
Svedočeći na suđenju optuženim bivšim pripadnicima Državne Bezbednosti, Bracanović je povrdio da je komandant JSO Milorad Ulemek tokom bombardovanja dolazio u Beograd na sastanak sa tadašnjim šefom DB-a, a sada prvooptužnim za ubistvo Radomirom Markovićem.
Ulemek je svedočio da je prilikom jednog sastanka sa Markovićem saznao da su ljudi drugooptuženog Milana Radonjića ubili Ćuruviju - Ratko Romić i Miroslav Kurak.
Bracanović je napomenuo da je Ulemek dolazio u Beograd helikopterom, uprkos tadašnoj zabrani letova.
Marković je na to stavio primedbu tvrdeći da je lično izdao naredbu da se svi helikopteri prizemlje i rastave.
Međutim, Bracanović tvrdi da detalji o tome mogu da se pronađu u takozvanim "vremenicima", knjigama u kojima je vođena evidencija o svim komunikacijama i kretanjima pripadnika jedinice u to vreme.
Suđenje optuženima za ubistvo Slavka Ćuruvije nastavlja se u petak, kada bi trebalo da svedoči tadašnji visoki funkcioner MUP-a Dragan Karleuša, koji je 2001. godine bio na čelu radne grupe MUP-a za istraživanje ubistva Slavka Ćuruvije.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.
Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Radonjić i Marković se terete za podstrekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu suprugu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa".