Poslednjih meseci su pooštreni odnosi bivših jugoslovenskih republika, učestale su oštre reči među političarima, a na terenu se dešavaju incidenti. Postoji pretnja da se naruše odnosi koji su donekle stabilizovani, navod Glas Amerike.
Između Beograda i Zagreba se nastavljaju optužbe koje i dalje pominju četnike i ustaše, a Republika Srpska je na klizavom terenu zbog osetljivosti referenduma zakazanog za septembar o Danu državnosti.
Timoti Eš, šef analitičko-strategijskog tima za Centralnu, Istočnu Evropu, Bliski istok i Afriku u kompaniji "Nomura internešenel" u Londonu, smatra da će se situacija smiriti kada prođu izbori i zemlje regiona vrate fokus na pristupanje Evropskoj uniji.
"Postoje velike sumnje u vezi sa procesom proširenja EU. Da li će biti novih članica Unije? U prošloj deceniji zemlje na Balkanu, kao što su Srbija i Hrvatska, sebe su ustoličile na putu priključenja, sa dobrom perspektivom da postanu članice. Ako više ne postoji mogućnost da Bosna, Srbija,
Makedonija postanu članice, zašto bi te zemlje odustale od svojih nacionalnih interesa, suvereniteta za viši cilj", navodi Timoti Eš.
Glas Amerike navodi da se pitanjem stanja u regionu u ponedeljak bavio predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji se sastao sa predstavnicima diplomatskog kora i šefovima misija međunarodnih organizacija i institucija u Srbiji da bi raspravljali o situaciji u regionu.
"Zbog takve situacije u narednom periodu ne može se sa 100 odsto sigurnosti očekivati politički i ekonomski prosperitet u regionu", rekao je Vučić.
Iako analitičari vide podizanje tenzija u Hrvatskoj kao postizanje poena u predizbornoj trci, Vučić je odbacio tu tezu navodeći da "to nema veze sa kampanjama, a ako ima, utoliko gore, jer je tu reč o kontinuiranoj antisrpskoj politici".
Glas Amerike ističe da postoji "pozitivan glas" i da dolazi iz Srbije jer postoji "jasna rešenost da se ne odgovara na provokacije".