Srpsko narodno veće i Savez antifašističkih boraca i antifašista obeležavaju danas u Srbu, u Hrvatskoj, 75. godišnjicu antifašističkog ustanka, a svečanost su pokušali da onemogće pripadnici Autohtone hrvatske stranke prava
Antifašistički skup kod Spomenika ustanku počeo je oko podneva polaganjem venaca, a predviđeno je obraćanje bivšeg predsednika Hrvatske Stjepana Mesića i predsednika SNV Milorada Pupovca. Na skupu su i predstavnici Ambasade Srbije.
Na čelu Autohtone hrvatske stranke prava (AHSP) je Dražen Keleminec, a ta vanparlamentarna desničarska stranka smatra da je skup SNV "istorijski falsifikat" i da se obeležava "četnički zločin".
Kelemincu, inače, preti hapšenje jer mu je nedavno izrečena sudska zabrana da ne sme ući u Srb.
AHSP je nedavno postavljanjem šatora kod Spomenika ustanku u Srbu pokušala da spreči današnji skup, ali je to javno okupljanje naknadno zabranjeno, pa je policija uklonila sporni šator i privela nekoliko pripadnika te stranke
On je danas nakon pregovora s policijom i pružanja "pasivnog otpora" tako što je seo na put, odlučio da odustane od protesta. On će, javljaju hrvatski mediji, otići za Borićevac gde će prisustvovati služenju svete mise za žrtve.
Policija od jutra stražari u Srbu. "Pravašima" zabranjuju prelazak postavljne zaštitne ograde.
Dan ustanka u Srbu obeležavao se kao dan početka antifašističkog ustanka u Hrvatskoj. Iako više nije državni praznik, taj se dan obeležava u slavu antifašističke borbe kao reakcije na represiju za vreme Nezavisne Države Hrvatske.
Ipak pristalice AHSP već danima se bune zbog ove godišnjice i smatraju da bi trebalo da se obeležava nešto drugo:
"Došli smo da protestujemo zbog neistine koja se ovde dogodila, a koja se obeležava od strane državnih vlasti, a mi znamo da su tu pobijeni hodočasnici koji su išli na Dan svete Ane, hodočastili u Borićevac i kad su se vraćali su pobijeni, a oni su to označili kao dan ustanka u Srbu", kazao je jedan od učesnika protesta, javlja "Dnevnik.hr".
Okupljene u Srbu policija je ogradila ogradom i ne daju im da se približe Spomeniku.
Član HDZ-a i poslanik "Domoljubne koalicije" Željko Glasnović kazao je da je skup prijavljen i da svi u toj državi imaju pravo da protestuju.
"Da se slavi taj monstruozni zločin jer država koja slavi zločin nad svojim državljanima nema budućnost", poručio je Glasnović.
"Danas se prisećamo žrtava, stotine ljudi je ubijeno na taj dan. A geneza svega ovoga su ne samo žrtve koje su ubijene '41. godine u Donjem Lapcu u Drvaru, stotine ljudi. Najmlađa žrtva imala je 6 meseci, a najstarija 82. godine", rekao je Željko Glasniović iz HDZ-a.
Ranije danas došlo je i do blokade puta - U znak protesta okupljeni su izašli na Ličku magistralu i blokirali saobraćaj i pevali himnu Hrvatske.
Policija patrolira svim ulicama oko Srba, pregledaju sva vozila koja dolaze na godišnjicu Dana ustanka. Oko 10 sati stigao je i Milorad Pupovac.
Oni su preko razglasa zamolili sve koji se protive obeležavanju Dana ustanka da skinu majice s natpisima 'Za dom spremni', odnosno da ih okrenu naopačke, nakon čega je počelo nezadovoljstvo učesnika protesta koji su izviždali ovu naredbu policije. U jednom trenutku došlo je do meteža, čuli su se povici 'za dom spremni', uzvici negodovanja i neodobravanja.
Kako navode organizatori, Dan ustanka u Srbu obilјežavao se kao dan početak antifašističkog ustanka u Hrvatskoj. Iako više nije državni praznik, taj se dan obilјežava u slavu antifašističke borbe kao reakcije na sustavnu represiju za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske.