Sabor Hrvatske danas je većinom glasova doneo odluku o samoraspuštanju, koje stupa na snagu 15. jula.
Za tu odluku glasalo je 137 od ukupno 151 poslanika u Saboru, dva su bila protiv, a jedan uzdržan.
Od 15. jula počinju da teku ustavni rokovi za prevremene parlamentarne izbore, a po Ustavu izbori se moraju održati najmanje 30, a najviše 60 dana od raspuštanja Sabora.
Većina stranaka zalaže se da izbori budu početkom septembra, što je posle konsultacija s parlamentranim strankama u petak potvrdila i predsednica države Kolinda Grabar-Kitarović.
Ona je rekla da će prilikom određivanja datuma izbora o tome posebno voditi računa.
Inicijativu o raspuštanju Sabora pokrenula je najveća opoziciona Socijaldemokratska partija (SDP), a raspuštanje je tražilo ukupno 89 poslanika, uglavnom opozicije.
Sabor je danas dopunio dnevni red tom tačkom i odmah je otvorena rasprava posle koje se o predlogu glasalo.
Sabor Hrvatske u četvrtak je izglasao nepoverenje premijeru Tihomiru Oreškoviću i time posle pet meseci srušio vladu desnog centra koju su vodili HDZ i Most.
Zahtev za opoziv vlade pokrenuo je HDZ i deo njegovih koalicionih partnera iz "Domoljubne koalicije", a podržao ga je najveći broj stranaka opozicije. Uz premijera je ostao samo Most.
Lider HDZ Tomislav Karamarko izjavio je u petak da uprkos predogu za raspuštanje Sabora ne odustaje od pokušaja da složi novu parlametranui većinu za izglasavanje nove vlade koju bi vodio aktuelni ministar finansija Zdravko Marić.
Pojedini funkcioneri HDZ tražili su ostavku lidera stranke pošto je postalo jasno da je HDZ srušio svoju vladu, a nije uspeo da okupi novu većinu.
Predsedništvo HDZ sastaje se večeras, pa se očekuje da bi posle tog sastanka mogla da bude poznata i Karamarkova sudbina.
Hrvatska se našla u ozbiljnoj krizi vlasti pošto je u medijima otkrivena afera "Konsultantica", odnosno poslovna povezanost marketinške firme Drimia supruge prvog potpredsednika vlade Tomislava Karamarka s firmom njegovog prijatelja Josipa Petrovića, konsultanta mađarskog MOL-a s kojim je Hrvatska u arbitražnom sporu oko naftne kompanije Ina.