Ratni pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislav Merčep proglašen je krivim za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. i osuđen na pet i po godina zatvora.
On je danas, nakon četverogodišnjeg suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu, proglašen krivim za ratni zločin nad srpskim civilima i osuđen na pet i po godina zatvora.
Predsjednik sudskog veća Zdravko Majerović kazao je da je Merčep kriv jer pripadnike rezervne jedinice MUP-a - “Merčepovce” nad kojom je imao faktičku vlast, nije spriječio u zločinima, dajući im time odobrenje za nedjela i za vrijeme dok nije bio na terenu.
"Merčepovci" su navodno na kutinskom, pakračkom i zagrebačkom području nezakonito uhapsili 52 osobe, od kojih su 43 ubili, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživjelo mučenja i zlostavljanja.
U izreci presude sudsko vijeće je podrobno navelo pojedinosti o prisilnom odvođenju i mučenju brojnih civila, ali i opisalo situacije u kojima su žrtvama pre toga oduzimane vrijednosti poput automobila ili novca.
Merčep je od početka postupka tvrdio da nije kriv, a poricao je i da je zapovijedao jedinicom koja se nazivala njegovim imenom.
Na suđenju Merčepu ispitani su brojni svjedoci, od pripadnika tadašnjeg političkog i vojnog vrha do pripadnika jedinice.
Svjedočile su i preživjele žrtve zločina koje su opisivali zlostavljanja, među ostalim, i mučenja zarobljenih strujom i likvidacije drugih zatvorenika.
Merčep je uhapšen krajem 2010, a suđenje mu je počelo početkom 2012. Na početku suđenja odbacio je krivicu za ratni zločin, a od početka je negirao da je bio nadređen jedinici koja se nazivala njegovim imenom. U pritvoru je bio od decembra 2010. do jula 2012. godine.
Merčepov advokat Marko Ujević kazao je u završnoj reči da na suđenju nije dokazana zapovjedna linija između Merčepa i zapovednika na području Pakračke poljane, gdje je bio zatočen dio civila pa se ne može izvesti ni zaključak da je Merčep bio faktički zapovjednik.
Tužilac Silvio Sušec, pak, smatra da je u dokaznom postupku nedvosmisleno utvrđeno da je Merčep u svojem postupanju ostvario sva obilježja krivičnog djela protiv civilnog stanovništva, što su, osim uvida u dokumentaciju potvrdili i brojni svjedoci, među kojima su i preživjele žrtve zločina iz 1991.