"Zanimljiv" detalj zabeležen tokom posete princa Čarlsa Novom Sadu. Britanski prestolonaslednik bio oduševljen srpskim rukotvorinama, poželeo je i da kupi ćilim, ali je saznao da nema galerije koja prodaje robu sa geografskim poreklom.
Princ Čarls i njegova supruga Kamila pokazali su veliko interesovanje i oduševljenje za narodne rukotvorine koje su danas razgledali u Katoličkoj porti u Novom Sadu, rekla je predsednica udruženja "Etno mreža" i izvršna direktorka Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Violeta Jovanović.
Prinčevski par je danas, po dolasku u Novi Sad, prisustvovao kulturnom programu u Katoličkoj porti i obišao improvizovanu pijacu narodnih rukotvorina.
"Predstavili smo tradicionalne tehnike kao što su tkanje, necanje, pustovanje, zlatovez, koje su princu i vojvotkinji demonstrirane na licu mesta, a koje inače koristi protokol Vlade Srbije za diplomatske poklone", rekla je Jovanović Tanjugu.
Ona je prenela da je prinčevski par razgledao proizvode i da se raspitivao o dekorativnim motivima, knjaževačkim dvoprežnim čarapama koje se prave u Istočnoj Srbiji, i da princ od Velsa nije krio oduševljenje rukotvorinama od pustovane vune, kao i da se naročito interesovao za pirotske i staparske ćilime.
"Princ je želeo da kupi ćilim i bio je iznenađen što ni u Beogradu nema etno galerije gde mogu da se kupe rukotvorine i tradicionalni proizvodi sa geografskom oznakom i imenom porekla što bi stvorilo izvor prihoda za brojne porodice i nezaposlene žene iz svih krajeva Srbije", ističe Jovanović.
Princ i vojvotkinja od Kornvola razgovarali su sa ženama koje su demonstrirale tehnike o vremenu koje je potrebno za izradu rukotvorina, da li se tim zanatima bave samo starije zene ili i mladi pokazuju interesovanje, od koga su učile zanat i ohrabrio ih u daljem očuvanju kulturnog nasleđa i nacionalnog identiteta.
"Žene iz 'Etno mreže' uručile su princu azbuku u zlatovezu i vojvotknji tradicionalni peškir u zlatovezu sa motivima manastira Hilandar," prenela je Jovanović.