U godini kada bi vojni budžet mogao biti najmanji od 1990, članovi Odbora za obranu iz redova vladajuće većine zalažu se za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka. Kupuju se američke "kajove".
Pozivajući se na nezvanične informacije, koje prenosi zagrebački "Jutarnji list", vojni budžet bi u ovoj godini trebalo da iznosi oko 3,8 milijardi kuna (498 miliona eura), što je za oko 300 miliona kuna manje nego prošle godine i najava za veliko rezanje velikih projekata u Oružanim snagama i Ministarstvu obrane.
Uprkos tome, dio članova Odbora za obranu otvoreno su se založili za ponovno uvođenje služenja vojnog roka.
Ideju je, kako se navodi, načelno podržao i resorni ministar Josip Buljević, uz ogradu da treba vidjeti koliko će biti sredstava.
Buljević je, piše ovaj zagrebački dnevnik, oprezan jer je upoznat s podatkom da bi za uvođenje služenja vojnog roka godišnje trebalo izdvojiti oko 500 miliona kuna, a tog novca nema.
"ZA" NABAVKU POLOVNIH HELIKOPTERA
Odbor za odbranu hrvatskog parlamenta podržao je projekat opremanja oružanih snaga te zemlje sa 16 polovnih helikoptera tipa "OH-58D kajova" (Kiowa) koje su Hrvatima ponudile SAD.
Te helikoptere je u SAD odabrao stručni tim hrvatske vojske, predvođen pukovnikom Mihaelom Križancem, javlja Hina i dodaje da se radi o letilicama koje nemaju velik broj sati naleta.
Odlazeći načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga Drago Lovrić rekao je da je to projekat od strateške važnosti, jer se radi o lakim izviđačkim borbenim helikopterima s izuzetnim sposobnostima.
"Zahvaljujući senzorima, naoružanju i vojnoj opremi mi postajemo dominantni po pitanju izviđanja, borbenog djelovanja iz vazduha, povezivanja borbenih sistema", rekao je Lovrić.
On je dodao da ti helikopteri imaju i značajne izviđačke sposobnosti tako da mogu pomagati u traženju i spasavanju nestalih osoba i zaštiti hrvatske granice.
Finansijski gledano, Hrvatska će dobiti vrijednost od 1,7 milijardi kuna, pri čemu će uložiti 200 miliona kuna, rekao je Križanec.
Svih 16 helikoptera proizvedeno je između 2010. i 2012. i imaju između 100 i 600 sati naleta. Helikopteri posjeduju svu standardnu opremu i naoružanje koja se ugrađuje u skladu s propisima i standardima kopnene vojske SAD.