U Srbiji i Republici Srpskoj danas je Dan žalosti, proglašen povodom pogibije sedmoro ljudi u helikopteru Vojske Srbije, koji je prevozio bolesnu bebu iz Novog Pazara za Beograd.
Za vrijeme dana žalosti zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mjestima. Avioni koji je trebalo da slete na aerodrom su te noći preusmjeravani u Temišvar. Poginuli su pilot major Omer Mehić, pilot kapetan Milovan Đukarić, zastavnik Nebojša Drajić, mehaničar letač zastavnik Ivan Miladinović, ljekar Dževad Ljajić, anestetičar Miroslav Veselinović i beba iz porodice Ademović iz Novog Pazara. Komisija za utvrđivanje odgovornosti za pad helikoptera trebalo bi da objavi rezultate 18. marta. O nesreći su izvijestili i svjetski mediji, a izrazi saučešća stigli su i iz država regiona. Zakonom o obilježavanju dana žalosti u Srbiji precizirano je da su organi i organizacije i druga pravna lica koja ističu zastavu dužni da u vrijeme dana žalosti zastavu Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvjetljenje noću.
Svaki poslodavac dužan je da na dan žalosti omogući zaposlenima da u isto vrijeme, minutom ćutanja, odaju poštu nastradalima.
Medijske kuće umjesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, dužne su da emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti, kao i da usklade detaljnu programsku šemu u vrijeme dana žalosti.
Novinsko-izdavačke organizacije koje izdaju dnevne novine dužne su da na dan žalosti svoje listove odštampaju u crno bijeloj tehnici, navodeći na prvoj strani odluku o proglašenju dana žalosti i njegovog obilježavanja.
Mediji su u obavezi da u svojim programima, uključujući i emisije namijenjene inostranstvu, na dan proglašenja dana žalosti emituju odluku o proglašenju dana žalosti i o programu njegovog obilježavanja, da obavijeste javnost o skupovima sjećanja.
Nadzor nad programskim sadržajem emitera u dane žalosti povjeren je Republičkoj radio-difuznoj agenciji, koja ima obavezu da kroz monitoring prati i sankcioniše emitere koji emituju programe koji mogu da ugroze opšti interes, što uključuje i program u dane žalosti.
U obrazovnim ustanovama se dan žalosti obilježava minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave muzičkog obrazovanja prilagođava se tom danu, a tu obavezu imaju i muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture.
Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obilježava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Srbije i zastava sportskih klubova, a ako je riječ o sportskim susretima međunarodnog značaja, onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija.
Odluku o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada Srbije ili lokalna samouprava, a ukoliko njom nije drugačije određeno, dan žalosti otpočinje u ponoć onoga dana koji je određen za dan žalosti, a završava se u ponoć dana koji je određen za poslednji dan dana žalosti.
Zakon o obilježavanju dana žalosti predviđa da se dan žalosti proglašava posle naročito teške nesreće koja za posledicu imaju smrt, ranjavanje ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi.