Četvrta Parada ponosa na ulicama Splita počela je u podne okupljanjem učesnika manifestacije koju ove godine samostalno organizuje udruženje Rišpet pod sloganom "Potpuna ravnopravnost", ovoga puta bez političara na čelu kolone.
I ove godine učesnici Split Prajda traže potpunu ravnopravnost LGBT osoba, pravo na brak i vanbračnu zajednicu i od svojih zahteva neće odustati.
"Potpuno ravnopravnost je nešto na što mi jedino pristajemo. Drugo ništa ne dolazi u obzir. I do sada je 'Potpuna ravnopravnost' bio slogan i poruka svih parada i od sada će biti sve dok se to ne ispuni", poručuju pripadnici LGBT zajednice.
Da današnja manifestaciju na ulicama Splita protekne bez incidenata potrudiće se i 600 policijaca i to ne samo onih iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske, nego i iz okolnih policijskih uprava.
Prvi put se koristi i jedno od dva MUP-ova kombi vozila opremljena s modernom video-opremom i opremom za telekomunikacije.
Do završetka Split Prajda, u popodnevnim satima, iz tog specijalnog, vrlo sofisticiranog vozila snimaće se dešavanja i učesnici događaja, ali i nakon njega.
Na krovu vozila je kamera, a u unutrašnjosti je pravi Operativno-komunikacijski centar s nekoliko ekrana i otvorenom vezom s policajcima na terenu.
Pomoću savremnenih uređaja se u vrlo kratkom vremenu može reagovati na bilo koji ispad ili narušavanje javnog reda i mira.
Uoči Prajda policija, gradonačelnik Splita, ali i druge institucije upozoravali su javnost na toleranciju i uvažavanje, pogotovo kada se zna da je poslednje tri godine za vreme održavanja manifestacije prijavljeno 27 osoba zbog nasilničkog ponašanja, rasne i druge diskriminacije, kao i sprečavanje službene osobe u obavljanju dužnosti.
Najviše prijavljenih, njih 25, je bilo u prvoj godini (2011) održavanja Parade ponosa.
Sedmicu nakon splitskog, biće održan i 13. po redu Zagreb Prajd na koji organizatori pozivaju sve koji "žele da budu na pravoj strani istorije i preuzmu odgovornost ne samo za sebe, nego i za buduće generacije".