Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je da će pregovori sa EU o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju početi na jesen ove godine.
Na sastanku Konsultativnog savjeta za SSP, Tači je od ministara zatražio da se maksimalno angažuju na ispunjavanju uslova koji su predviđeni sporazumom.
Prema njegovim riječima, tu se ne radi o političkoj agendi već o državnom interesu i učlanjenju Kosova u EU.
Tači je rekao da je prioritet Kosova, osim SSP, i ispunjavanje kriterijuma u procesu liberalizacije viznog režima, što je od izuzetnog značaja za građane Kosova i evropsku budućnost zemlje.
Dok se ne obezbijedi vizna liberalizacija, Vlada treba maksimalno da se angažuje i intenzivira svoje aktivnosti, rekao je Tači.
Prema njegovim riječima, veće angažovanje treba da pokažu policija, Sudski i Tužilački savjet, Carina, Kosovska poreska adinistracija i Agencija za borbu protiv korupcije.
Ministarska za evropske integracije Kosova Vljora Čitaku koja je glavni pregovarač u ovom procesu, rekla je da će SSP biti zakonska osnova za sve druge korake koje će Kosovo preduzeti na planu učlanjenja u EU.
(MONDO)