Hrvatska je ponovila stav da je akcija Oluja bila legitimna i pravedna
Hrvatska je ponovila stav da je akcija Oluja bila legitimna i pravedna, reagujući na kritike predsjednika Srbije Borisa Tadića povodom izjave hrvatske premijerke Jadranke Kosor kojom je pozdravila haške optuženike Antu Gotovinu i Mladena Markača.
"U vezi sa stavovima predsjednika Srbije Borisa Tadića o ovogodišnjoj proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branilaca, kancelarija premijerke Jadranke Kosor ponovo ističe da je oslobodilačka akcija Oluja bila legitimna i pravedna akcija kojom je pobijeđena agresorska politika Slobodana Miloševića", navodi se u saopštenju hrvatske vlade.
"Osim što su Olujom oslobođena okupirana područja u Hrvatskoj, pobjeda nad tiraninom je i našim susjedima otvorila put u demokratiju", poručuju iz kabineta Kosorove.
"Hrvatska vlada će se i dalje zauzimati za razvoj dobrosusjedskih odnosa zasnovanih na principima slobode i demokratije i odbacivanju svakog oblika rehabilitacije ili relativizacije Miloševićeve agresorske politike", saopšteno je iz vlade.
Tadić je u svom saopštenju najoštrije osudio izjavu hrvatske premijerke na proslavi Oluje, kojom je ona pozdravila generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, nepravosnažno osuđene u Hagu za zločine počinjene nad srpskim civilima za vrijeme i nakon Oluje.
"Nikakve predizborne kampanje i borbe za vlast ne smiju imati za cilj veličanje onih koji su počinili ratne zločine", navodi se u Tadićevom saopštenju uz ocjenu da je to bila neodgovorna politika i podsjećanje da je Oluja dovela do stradanja nevinih žrtava i egzodusa više od 200.000 Srba iz Krajine.
Tadić je u izjavi naveo i da izjava premijerke Kosor ne doprinosi razvoju dobrosusjedskih odnosa dviju zemalja.
(agencije/MONDO)