U Crnoj Gori postoji dokumentovani kontinuitet regresije u medijskoj sferi, koja je vidljiva u samocenzuri, otvorenoj i prikrivenoj cenzuri, ocijenila je izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević.
Ona je, na konferenciji „Činjenice su važne“ koju je organizovao CGO, kazala da se izdvajaju snažni politički pritisci, koji su, kako je navela, vrhunac doživjeli u partijskom zauzimanju javnog servisa, Radio televizije Crne Gore (RTCG), prenosi PR centar.
„Ta regresija je vidljiva u otvorenoj cenzuri, koja uključuje napade na novinare i same medije, a koji se množe bez adekvatnog ishoda. Posljedično, javlja se samocenzura, jer u državi u kojoj je lako nekažnjeno fizički ugroziti novinare sve je manje onih koji žele da se upuste u opasnost da budu mete, istražujući teme kojima ugrožavaju nosioce moći“, rekla je Uljarević.
Prema njenim riječima, kroz prikrivenu cenzuru, primjenom diskrecionih ovlašćenja u raspodjeli javnih fondova kreira se nelojalna konkurencija na medijskom tržištu i ugrožava održivost medija.
Uljarević je ocijenila da je sve zbirno imalo refleksiju na nepoštovanje etičkih i profesionalnih standarda.
„Tome su doprinijeli i sada već formalno nefunkcionalni Medijski samoregulatorni savjet, koji je odavno izgubio reprezentativnost i integritet, kao i Agencija za elektronske medije, koja je zloupotrebljavajući ovlašćenja kreirala kontrolisani haos u regulaciji elektronskih medija, dominantno štiteći medije od posebnog značaja za vlast“, kazala je ona.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović ocijenio je, da usvajajući sistem evropskih vrijednosti, Crna Gora u kontinuitetu normativno i institucionalno unaprjeđuje slobodu izražavanja.
„Uspostavljanje ambijenta za slobodno, profesionalno i etičko izvještavanje medija smjerrnice su na planu evropskih reformi kojima je Crna Gora iskreno posvećena“, istakao je on.
Bogdanović je podsjetio da je Evropska komisija normativni ambijent u više navrata ocijenila kao „dobar nivo pravne usklađenosti“.
On je ukazao da sloboda podrazumijeva odgovornost svih učesnika javnog života, kao i da je potrebno mnogo toga uraditi u cilju uspostavljanja instrumenata djelotvorne samoregulacije.
„Ambicija i cilj je na već dosegnutom nivou garancija slobode medija, normirati nove prostore slobode i uslove za bezbjedan rad novinara, rješenjima koja garantuju slobodne i nezavisne medije, zaštitu ugleda novinara, zaštitu pluralizma i raznovrsnosti medija, kroz uspostavljanje Fonda za zaštitu pluralizma i raznovrsnosti medija, zaštitu transparentnosti oglašavanja“, naveo je Bogdanović.
Koordinatorka za ekspertizu iz Savjeta Evrope (SE), Lejla Dervišagić, podsjetila je da je ta organizacija napravila ekspertizu Zakona o medijima, na zahtjev Ministarstva kulture.
Kako je dodala, javna rasprava je održana u februaru.
„Nakon uključivanja komentara, taj zakon će doći još jednom na ekspertizu SE. Drugi je Zakon o javnim emiterima RTCG, koji su takođe analizirali eksperti SE, a javna rasprava je održana u martu u Crnoj Gori. Takođe, radimo ekspertizu Zakona o elektronskim medijima, čiji je nacrt u izradi “, navela je Dervišagić.
Zamjenik glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Dan, Nikola Marković, ocijenio je da je ambijent u kojem novinari rade obilježen brojnim napadima, navodeći da to dominantno determiniše stanje sloboda u Crnoj Gori.
Prema zvaničnim podacima, kako je naveo, od 2004. godine do danas bilo je 85 napada na novinare i imovinu medija.
„Od najtežih kao što je ubistvo Duška Jovanovića, do pokušaja ubistva Olivere Lakić, slučaja Tufika Softića, pa do onih lakših, od kojih su neki kvalifikovani kao prekršajni“, naveo je Marković.
Prema njegovim riječima, u policiji i Tužilaštvu nije bilo disciplinske odgovornosti ljudi koji vode istrage.
„Niko nije smijenjen zbog toga što 15 godina vodi neupješno istrage, niko nije kažnjen ni od plate. To jasno govori o nedostatku političke volje da se taj problem suštinski riješi i nedostaku kapaciteta policije i Tužaštva da se ozbiljno uhvate u koštac sa tim predmetima“, istakao je Marković.
Glavni i odgovorni urednik Antene M, Darko Šuković, kazao je da je važno ukazati na dva aspekta - loš kvalitet novinarstva u Crnoj Gori i neodgovornost za javnu riječ.
On smatra da je većina crnogorskih novinara zanatski nedovoljno obučena.
Zamjenica glavnog i odgovornog urednika portala Analitika, Vesna Rajković Nenadić, smatra da problem sa činjenicama nema samo Crna Gora.
„Izazov da čitaoci dođu do onoga što je danas tačna, provjerena informacija, mislim da je nikad veći, posebno u eri portala i društvenih mreža, kada se trči za klikom, informacijom, lajkom - informacija je ta koja gubi“, navela je Rajković Nenadić.
Direktor NVO Media centar, Goran Đurović, kazao je da je posljedica „nerada“ Agencije za elektronske medije od 2012. godine neravnopravan položaj medija na tržištu.
Đurović je rekao da je AEM doprinio urušavanju profesionalnih standarda, „tolerišući izvještavanje televizije Pink M i ne preduzimajući nikakve sankcije protiv tog medija i pored rekordnog broja izrečenih upozorenja za kršenje medijskih standarda“.
„Imamo veliki broj medija koji ne ostvaruju ono što je javni interes. Sa druge strane su oni koji ostvaruju javni interes dovedeni u prilično loš položaj jer ne mogu omogućiti svoju održivost i doprinijeti ostvarenju svoje misije zbog koje su osnovani“, naveo je Đurović.
Koordinator za razvoj u CGO, Damir Nikočević, rekao je da je u osnovi projekta „Čijenice su važne“ doprinos uspostavljanju povoljnijeg ambijenta za slobodno, profesionalno i etičko izvještavanje medija, bez spoljnih pritisaka.