Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković najavio je da resor prosvjete priprema kampanju Stručno je ključno i za ovu godinu, te da je u planu dalje proširenje dualnog sistema obrazovanja.
"U dualnom obrazovanju, koje znači pararlelno učenje u stručnoj školi i obučavanje kod poslodavaca uz naknadu, imamo skoro 580 učenika i više od 250 poslodavaca. Ono što je posebno važno jeste da u trećem razredu imamo 56 učenika kod poslodavaca. To nam daje uvjerenje da ovo zaista jeste projekat koji je zaživio, jer toj djeci sami poslodavci, pored toga što ih obučavaju, plaćaju mjesečnu naknadu od oko 100 eura, što znači da zaista jesu zainteresovani za ozbiljnu obuku učenika", saopštio je je direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković.
On je istakao da je za svakog od poslodavaca urađen portfolio koji, pored osnovnih podataka, sadrži podatke o materijalnoj i kadrovskoj osposobljenosti poslodavca, kako bismo bili sigurni da su djeca u dobrim rukama.
“Resor prosvjete priprema kampanju “Stručno je ključno” i za ovu godinu i planiramo dalje proširenje dualnog sistema”, kazao je Rajković.
Slobodan Radmanović, glavni kuvar hotela “Hemera”, koji je jedan od poslodavaca u dualnom sistemu, rekao je da je činjenica da smo deficitarni sa kadrovima u ugostiteljstvu.
“Zato nam je posebno važno što se kroz ovaj koncept obrazovanja, u kome je značajna praktična nastava, djeca upoznaju sa realnim radnim okruženjem. Pokazali su se dobrim, a mi im dajemo mogućnost da od nas zaista sve nauče i učestvuju u svim aktivnostima. Ideja o uvođenju dualnog obrazovanja je odlična i očekujemo da se dalje širi", rekao je on.
Milica Marović, učenica drugog razreda škole “Sergije Stanić”, smjer poslastičar, koja praksu obavlja upravo u “Hemeri”, istakla je kako se nada da će, ukoliko mentori budu zadovoljni, svoj radni angažman nastaviti upravo u ovom hotelu nakon završetka školovanja.
Njen drug Mustafa Decević, takođe učenik škole “Sergije Stanić”, ističe važnost praktične obuke.
“Moja porodica već ima razvijen porodični posao, te sam odmalena upoznat sa radom u kuhinji. Ja ću ga naslijediti i ova obuka mi pomaže da naučim da i razvijem sopstveni posao", rekao je on.
Dualni koncept obrazovanja pokrenut je u Crnoj Gori prije dvije godine, nakon skoro decenije. Dualno obrazovanje je sistem u kome učenik teorijsku nastavu pohađa u školi, a kompletno praktično obrazovanje obavlja kod poslodavaca i za to prima naknadu.
Učenik razvija vještine uz podršku najboljih majstora – instruktora praktičnog obrazovanja. Nakon završetka obrazovanja, učenik je u mogućnosti da samostalno radi poslove u profesiji za koju se obrazovao, pri čemu postoji i značajna mogućnost za zaposlenje.
U prvom razredu učenik provodi nedjeljno jedan dan kod poslodavca. U drugom razredu učenik provodi dva dana kod poslodavca, a u trećem tri.
Učenik koji želi da se obrazuje u dualnom obliku prijavljuje se školi. Broj upisnih mjesta zavisi od interesovanja poslodavaca. Učenik, odnosno njegov roditelj, i poslodavac potpisuju ugovor o praktičnom obrazovanju. Nakon dualnog obrazovanja može se nastaviti školovanje, po polaganju diferencijalnih ispita.