Uvođenje stečaja u Invest banku Montenegro i uvođenje privremenih mjera u Atlas banci nije se negativno odrazilo na sistem, tvrde u Centralnoj banci Crne Gore, piše Pobjeda.
Podgorički dnevnik navodi da sui z CGCG saopštili da je sistem stabilan i visoko likvidan što potvrđuje i to da nije došlo do odliva depozita.
“Do sada je CBCG uvodila privremenu upravu u pet banaka, od kojih su privremene uprave u dvije banke završene stečajem. U dva slučaja je privremena uprava rezultirala vraćanjem banaka u redovni režim poslovanja. Za Atlas banku privremena uprava je u toku”, naveli su iz CBCG.
Pobjeda navodi da ni u regionu a ni svijetu, nije rijetkost da banke idu u stečaj ili likvidaciju jer one kako nastaju, tako i nestaju.
U posljednjih 15 godina u Srbiji je bilo više od 20 banaka u stečaju ili likvidaciji, u Hrvatskoj 13, a u Ukrajini su za posljednjih šest godina čak 82 banke bile u procesu stečaja i likvidacije, piše podgorički dnevnik.
U ovim zemljama je, zavisno od slučaja do slučaja, to imalo negativne uticaje na ekonomske indikatore. U Moldaviji je kroz gašenje tri banke zabilježen pad BDP preko pet odsto.
Komentarišući 10 miliona eura više depozita od uvođenja mjera u ove dvije banke biznismena Duška Kneževića, iz CBCG ističu da su deponenti veoma osjetljivi na bilo koje eksterne “urade”, ali da se u ovom slučaju dogodilo netipično.
“Nije došlo do poremećaja u strukturi depozita među bankama, odnosno do prelivanja iz manjih u veće banke koje imaju svoje majke u inostranstvu. To znači da su ostavljajući depozite u bankama sami deponenti saopštili da imaju povjerenja u sistem”, objasnili su iz CBCG, prenosi Pobjeda.
U Centralnoj banci vjeruju da Atlas banka neće doživjeti sudbinu IBM i da bi trebalo da bude dokapitalizovana u narednom periodu sa 22 miliona eura.
Fond za zaštitu depozita koji ima 140 miliona eura, može isplatiti sve garantovane depozite i u slučaju najgoreg scenarija, odnosno da i Atlas banka ode u stečaj, što se ne očekuje, saopštili sui z CBCG.
Deponenti koji nijesu uspjeli da izvuku svoj novac nakon završetka stečaja banke ne mogu da tuže državu i traže nadoknadu štete, podsjećaju iz CBCG.
“Stečajni postupak se okončava nakon raspodjele stečajne mase. Ne postoji mogućnost podnošenja tužbe protiv države, jer država ne garantuje za obaveze banke, a akcionari banke odgovaraju za obaveze banke do nivoa kapitala uloženog u banku”, objasnili su iz Centralne banke.