Programom pristupanja Crne Gore (PPCG) Evropskoj uniji 2018 – 2020, koji bi Vlada trebalo da usvoji početkom februara, planirano je, između ostalog, zapošljavanje još 673 ljudi u državnim institucijama.
Ministarstvo evropskih poslova (MEP) je, nakon sprovedenih javnih konsultacija i javne rasprave, organizovalo okrugli sto povodom izrade PPCG kojem su, prisustvovali predstavnici institucija i civilnog sektora. Kako je saopšteno iz MEP-a, PPCG je strategijski dokument, koji obuhvata obaveze za 33 pregovaračka poglavlja, koje se odnose na preuzimanje pravne tekovine Evropske unije (EU).
Državna sekretarka u MEP-u, Marina Vujačić, kazala je da je PPCG najvažniji strategijski dokument koji predstavlja tabelarni prikaz od prvog dokumenta usvojenog 2014. godine, a odnosi se na plan institucija, odnosno vremenski okvir prenošenja pravne tekovine EU. Kako je navela, Program koji bi Vlada trebalo da usvoji početkom februara predstavlja plan za izradu i utvrđivanje pravnog okvira u koji spadaju zakoni i podzakonska akta.
Dokumentom će se, kako je navela, okvirno odrediti obaveze koje je potrebno ispuniti do 2020. u cilju postizanja unutrašnje spremnosti za članstvo u EU.
Kako je precizirala, do 2020. godine planirane su ukupno 693 obaveze, od čega 126 u strategijskom, i 567 u zakonodavnom dijelu.
Ona je kazala da je u izradu PPCG-a uključen veliki broj institucija, a ispred MEP-a četiri direktorata čija su nadležnost pravna tekovina, pristupanje EU, koordinacija strategijskog planiranja i praćenja sprovođenja strategija i informatička podrška.
Ona je naglasila važnost učešća šire strukture, uključujući i nevladine organizacije.
"Na taj način direktno omogućavamo da građani utiču na proces donošenja odluka, odnosno politika koje ih se tiču, a proces činimo transparentnim i javnim za sve", kazala je Vujačić.
Generalna direktorica za pravnu tekovinu EU u MEP-u, Dragana Marković, kazala je da je pred Crnom Gorom najzahtjevnija faza pregovaračkog procesa.
Kako je navela, u strategijskom dijelu, PPCG-om je za trogodišnji period najveći broj dokumenata planiran za poglavlja 20, 24, 26, 23 i 19.
"Institucije koje su planirale donošenje najvećeg broja strategijskih dokumenata su ministarstva ekonomije, unutrašnjih poslova, održivog razuvoja i turizma, finansija i kulture", precizirala je Marković.
U zakonodavnom okviru je, kako je kazala, planirano donošenje 132 zakona i 435 podzakonskih akata.
"Najveći broj obaveza u zakonodavnom dijelu planirali su ministartva poljoprivrede, ekonomije, održivog razvoja i turizma, finansija i zdravlja", precizirala je Marković.
Prema njenim riječima, što se tiče administrativnih kapaciteta, planirano je ukupno 673 zapošljavanja, i to najviše u poglavljima 27, 1, 23, 12 i 11.
"U pogledu institucija, najveću potrebu za zapošljavanjem u ovom trogodišnjem periodu imaće Uprava za inspekcijske poslove, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za bezbjednost hrane, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine, Zavod za mtrologiju i Uprava carina", dodala je Marković.