U Podgorici je u novembru o šuge oboljelo 17 osoba, od čega jedan slučaj u Osnovnoj školi „Vlado Milić“.
U Podgorici je u novembru o šuge oboljelo 17 osoba, od čega jedan slučaj u Osnovnoj školi „Vlado Milić“. Iz te obrazovne ustanove napominju da nema razloga za brigu, a u Institutu za javno zdravlje da je broj zaraženih u granicama normale, prenosi portal CdM.
Iz Instituta za javno zdravlje saopšteno je da nije evidentirano povećano obolijevanje od šuge među predškolskom i školskom populacijom, ali ni u ostatku društva.
Roditelje ne bi trebao da zabrine jedan slučaj oboljelog učenika u Osnovnoj školi „Vladi Milić“.
“To je zarazna bolest, medicinski je problem i medicinski je rješiv. Stoga mjesta velikoj zabrinutnosti nema”, poručuje direktorica OŠ „Vlado Milić“ Biljana Ćulafić, prenosi CdM.
Škola je od Instituta za javno zdravlje dobila uputstva za reagovanje u ovoj situaciji. Urađena je i dodatna dezinfekcija učionica i toaleta.
“To nužno ne znači da dijete u kontaktu sa drugim djetetom ili koristeći zajednički pribor neće biti zaraženo. Dijete treba izolovati, a sljedeći korak je da dijete ne stigmatizujemo”, kaže Ćulafić, prenosi portal CdM.
Simptomi se mogu javiti od četiri do šest nedjelja nakon kontakta sa oboljelim. Ipak, zaposleni, roditelji i djeca trebalo bi da preduzmu odgovarajuće mjere kako se bolest ne bi širila.
Simptomi su pojačan svrab, a nakon nakon nekog perioda pojavaljuje se crvenilo i promjene na koži.
Od početka godine u Crnoj Gori prijavljeno je 490 slučajeva obilijevanja od šuge, što je znatno manje u odnosu na isti period prošle godine, prenosi CdM.