Savjet za privatizaciju i kapitalne investicije odlučio je da poništi tender za prodaju 30 odsto akcija Luke Bar, jer predloženi model privatizacije nije u interesu Crne Gore.
Ministar saobraćaja i pomorstva, Osman Nurković, kazao je da je na današnjoj sjednici Savjeta razmatran izvještaj Tenderske komisije za privatizaciju o rezultatima tendera za prodaju 30 odsto akcija Luke Bar, nakon čega je konstatovano da predloženi model nije u interesu Crne Gore, jer se njime ne ostvaruju osnovni ciljevi privatizacije.
„Ozbiljno smo se bavili analizom stanja u preduzeću i njegovim značajem za državu. Analizirali smo ponudu poljske kompanije OT Logistics i obavili konsultacije na više nivoa, nakon čega smo odlučili da se ne proda 30 odsto akcija Luke Bar, a samim tim i 51 odsto udjela u preduzeću Montecargo, čiju je kupovinu potencijalni kupac međusobno uslovio“, rekao je Nurković.
On je dodao da je na sjednici Savjeta ocijenjeno da Crna Gora raspolaže ozbiljnim razvojnim potencijalom, koji ne treba prodati po uslovima iz ponude.
„Konkretni razlozi za neprihvatanje ponude su niska cijena i nedovoljne investicije, nejasan plan ponuđača po pitanju ostale imovine Luke, mogućnost da kupac u kratkom roku kupi još 21 odsto akcija i postane većinski vlasnik, nepostojanje koncesionog akta sa jasnim obavezama ponuđača, kao i nerazjašnjeni odnosi sa Barskom plovidbom, Marinom Bar i nekim drugim preduzećima“, naveo je Nurković.
Privatizacija Luke Bar rasprodaja državnih resursa
Potpredsjednik Vlade Milutin Simović, kazao je da odluka donijeta na sjednici Savjeta za privatizaciju ne znači saglasje sa onima koji su prethodnih sedmica demonstrirali svoje omiljene discipline 'ćeranja investitora' i opstrukcija razvoja.
„Ova odluka ne znači konzerviranje postojećeg stanja u Luci Bar ili da smo zadovoljni kvalitetom usluga ili konkurentnošću naše luke. Ova odluka znači čvrsto opredijeljenje Vlade da Luka Bar postane jedno od transportnih čvorišta, kao i da se stvore pretpostavke za važnu transportnu rutu, ne samo za balkanski region, već i jugoisotčnu Evrope i šire“, rekao je Simović.
On je kazao da bi tu odluku označio kao „potreban tajm aut“ iz kojeg će svi izvući poruke i dogovoriti se šta treba raditi, a ne kao prekid igre.
„U tajm autu se zna dosta toga dobrog dogovoriti i kada se to sve realizuje na terenu, pobjeda je sigurna“, smatra Simović.
„Ovom odlukom ne govorimo ne privatizaciji, ali ne govorimo i ne tom investitoru. Ipak, želimo da definišemo još neke detalje i usaglasimo kako bi bili sigurni da ta odluka odgovara strateškim državnim ciljevima“, objasnio je Simović.
Sindikat Luke Bar tuži Tendersku komisiju
On je rekao da je ponuđač imao više nego izdašnu ponudu prema zaposlenima u Luci Bar, ali da su i sa te adrese imali određena nezadovoljstva.
„Zašto? Hajde da to zajedno da analiziramo“, dodao je Simović.
Prema njegovim riječima, u cijelom procesu se pojavila negativna energija, pri čemu su u Vladi ocijenili da bi to moguće bila loša poruka investitoru, kao i osporavanje njegove investicione namjere.
„Smatrali smo da kada se realizuje ovako važan projekat ne treba ostaviti ni onu dilemu koja je bila prisutna u javnosti, kao i da bez ograničenja i nedoumica treba ući u ovaj proces. Jako dobro je imati konkurenciju, jer ona doprinosi kvalitetu“, naveo je Simović.
Poljska kompanija OT Logistics, jedina koja je dostavila ponude za privatizaciju Luke Bar i Montecrga, ponudila je 8,5 miliona eura za kupovinu 30 odsto akcija barske kompanije, kao i 14 miliona investicija.Poljaci su za kupovinu 51 odsto akcija Montecarga ponudili 2,5 miliona eura, kao i 3,45 miliona eura investicija.