Fond za zdravstveno osiguranje uputio Ministarstvu finansija incijativu za promjenu načina nabavke ljekova, sa predlogom da ih treba obezbjeđivati u skladu s propisima o obaveznom zdravstvenom osiguranju, a ne kao do sada, putem tendera.
Kako je za Pobjedu kazao direktor Fonda, Sead Čirgić, taj model nabavke podrazumijeva upućivanje javnog poziva koji bi trajao 15 dana, i na koji bi imali mogućnost da se jave svi zainteresovani za dostavljanje ponuda, po istim uslovima i po unaprijed utvrđenim cijenama.
Na taj način, prema njegovim riječima, izbjegle bi se duge procedure, žalbe, kao i monopol veledrogerija i posredno uticanje na cijenu ljekova, ali i napravile uštede u budžetu.
“I pored toga što država izdvaja znatna sredstva za obezbjeđivanje ljekova za potrebe javnog zdravstenog sistema, suočeni smo sa kontinuiranim problemima u snabdijevanju ljekovima, kako zbog čestih nestašica, tako sa situacijom da osiguranici ne dobiju sve ljekove sa liste”, naveo je Čirgić, između ostalog, u inicijativi.
On je Pobjedi kazao da trenutno za oko 80 ljekova nema ponuda na tenderu, ili su ponuđene cijene iznad procijenjenih vrijednosti, a među njima su i citostatici.
“U takvim slučajevima, Zakon o javnim nabavkama kaže da se taj tender poništava, onda se ide u novi krug nabavki i to traje. Najkraća procedura, shodno javnim nabavkama, u idealnim uslovima kada nema žalbi traje 30 dana, nakon toga slijedi potpisivanje ugovora, za što treba još najmanje mjesec, što znači da se do neophodnog lijeka može doći najranije za dva mjeseca”, pojasnio je Čirgić.
Najviše novca država izdvaja za antidepresive
On ističe da se po Zakonu o javnim nabavkama ne omogućavaju hitne nabavke, u slučaju ugroženosti zdravlja i života pacijenta.
Prema predlogu koji je upućen Ministarstvu, Fond bi ljekove nabavljao po referentnim, unaprijed utvrđenim cijenama što bi dovelo do uštede u budžetu.
“Bio bi izjednačen status Montefarma i privatnih apoteka, a samim tim i jedni i drugi mogu da ponude ljekove po istim cijenama”, dodao je Čirgić.