Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović obišao radove na izgradnji autoputa i saznao od kineskih partnera da Kinezi žele da idu i preko 40 kilometara, koliko je ugovoreno.
Đukanović je obišao radove na izgradnji prve dionice autoputa od Smokovca do Mateševa i otkrio da kineski partner želi da nastavi da gradi put sve do Andrijevice!
"Već sada imamo ponude od naših partnera za nastavak saradnje i za narednu dionicu autoputa", rekao je Đukanović.
"Danas je još jedna odlična prilika da se s našim kineskim partnerima, s kojima gradimo autoput podsjetimo na decenijski jubilej uspostavljanja diplomatskih odnosa Crne Gore i Narodne Republike Kine", dodao je Đukanović.
On je kazao da je autoput Bar–Boljare jedinstven i zbog brojnih tehničkih izazova.
"Nadmorska visina na kojoj se gradi varira od 50m do 1.174m. Na prioritetnoj dionici dugoj 41 kilometar, biće izgrađeno 16 tunela, dugih u dva smjera 34 km, 13 mostova i 5 vijadukata. Prema posljednjim podacima, do sada je angažovano 1.289 radnika, od kojih je jedna trećina iz Crne Gore. Prema procjeni izvođača radova, u vrijeme najvećeg intenziteta gradnje biće angažovano preko 3.500 radnika. Ono što je posebno važno, na autoputu će raditi najmanje 30% crnogorskih kompanija. Imajući u vidu ugovorenu cijenu prve dionice od 809,6 miliona eura, preko 250 miliona će ostati u finansijskim tokovima Crne Gore."
"Izuzetno je važno što će autoput biti integraciona spona unutar države, i što će omogućiti brzu i uspješnu valorizaciju razvojnih resursa na sjeveru Crne Gore. Konačno, to će biti i najbrža veza sa Srbijom, i sa Centralnom Evropom", rekao je Đukanović.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE
Izvršni direktor kineske građevinske kompanije CCCC Li Ćingvei izrazio je nadu da će graditi i dionicu od Mateševa do Andrijevice, ali i moste Verige.
"Mi imamo dobru volju da nadovežemo na početnu osnovu Projekta izgradnje autoputa Bar-Boljare i izgradimo i narednu dionicu, Mateševo-Andrijevica, kao i most Verige."
On je dodao da je autoput Bar-Boljare autoput prijateljstva i saradnje, koji vodi u prosperitet Crne Gore.
"Čvrsto vjerujemo da će, uz velikodušnu podršku vlade Crne Gore, kao i uz zajedničke napore svih sudionika, „Projekat vijeka“ biti visokokvalitetno. Posvećeni smo tome da radimo ruku pod ruku s lokalnim preduzećima da stvorimo situaciju u kojoj svaka strana ima koristi; posvećeni smo i tome da u potpunosti poštujemo lokalne zakone, pravila i kulturne običaje", rekao je Li Ćingvei.
O PROJEKTU
Ministar saobraćaja i pomorstva Ivan Brajović kazao je da se često postavlja i pitanje opravdanosti izgradnje autoputa Bar-Boljare, o čemu se može govoriti sa različitih aspekata: socijalnog, demografskog, ekonomskog, razvojnog.
"Mislim da se svi ipak možemo složiti oko jednog, da vrijednost jednog ljudskog života nije mjerljiva, i da će ovaj Projekat doprinoseći povećavanju bezbjednosti u saobraćaju, omogućavanjem spašavanja ljudskih života u odnosu na postojeći putni pravac i stvaranjem pretpostavki za ravnomjerniji razvoj svih regiona Crne Gore, ispuniti svoju svrhu. Kvalitet i bezbjednost su imperativi u realizaciji ovog Projekta sa kojima nema kompromisa, i na čemu resorno Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, kao zahtijevan Investitor, insistira", kazao je Brajović.
Brajović je dodao da je prioritetna dionica Smokovac-Uvač-Mateševo, duga 41 km, počela da se realizuje 11. maja 2015. godine, i prvim kilometrima autoputa u Crnoj Gori ćemo se voziti 2019. godine.
PV Milo Đukanović u posjeti gradilištu autoputa Bar-Boljare kod tunele Vjeternik. pic.twitter.com/dKDIZmg3vB
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) October 11, 2016
Prije, gotovo, dvije godine, potpisan je ugovor o izgradnji dionice autoputa Bar-Boljare (Smokovac- Mateševo) i označen je kao najveći infrastrukturni projekat u Crnoj Gori. Na potpisivanju ugovora saopšteno je da će projekat i izgradnja autoputa koštati nešto više od 800 miliona eura od čega Crna Gora treba da finansira 15 odsto.
Ukupna dužina autoputa od Bara do Boljara je 169,2 km, a prioritetna i najteža dionica Smokovac-Mateševo duga je 41 kilometar, uključujući više od 17 kilometara tunela, 3 kilometara mostova i gotovo pola kilometra vijakdukta.
MOST MORAČICA