Ovogodišnje izdanje Sea Dance festivala privredi Crne Gore donijelo je 11,2 miliona eura, pokazalo je istraživanje koje je sproveo TIM centar iz Novog Sada.
Kako su saopštili organizatori, ove godine je kroz kapije na Jazu tokom tri dana i noći prošlo oko 77 hiljada posjetilaca iz oko 50 zemalja svijeta, koji su u prosjeku prije, tokom i nakon festivala u Crnoj Gori, na smještaj, lokalni prevoz, ulaznicu za festival i vanpansionsku potrošnju potrošili 535 eura.
„Od ukupnog broja gostiju, čak 80 odsto su bili strani turisti, koji su najvećim dijelom u Budvu doputovali samo zbog festivala“, navodi se u saopštenju.
Direktor i osnivač EXIT festivala, Dušan Kovačević, rekao je da je sprovedeno istraživanje pokazalo, da je čak tri četvrtine stranih posjetilaca prvi put posjetilo Budvu i plažu Jaz.
„Među posjetiocima iz Zapadne Evrope njih čak 93,3 odsto prvi put je posjetilo Crnu Goru, čime je Sea Dance festival još jednom pokazao svoj značaj za promociju Crne Gore, njeno otkrivanje u svjetskim okvirima i pozicioniranje kao vrhunske moderne turističke destinacije“, ocijenio je Kovačević.
Brojni svjetski mediji među kojima CNN, New York Times, Guardian, Conde Nast, Metro, Daily Mirror, Daily Express i drugi, promovisali su ove godine Sea Dance kao jedan od najboljih svjetskih festivala na morskoj obali.
Direktor Turističke organizacije Budva, Jelena Rađenović, rekla je da konstantan rast turističke posjete u vrijeme festivala i pažnja koja se generiše u svjetskim medijima govori u prilog značaju koji ima Sea Dance festival za razvoj Budve kao savremene svjetske turističke destinacije.
„Promocijom festivala tokom cijele godine u preko 30 zemalja širom svijeta, omogućeno je predstavljanje turističkih potencijala budvanske obale, a Budva se ove godine zahvaljujući Sea Dance-u našla u centru pažnje i uglednih britanskih i svjetskih medija čija čitanost i gledanost se mjeri u desetinama miliona ljudi i koji su svi dali preporuku za posjetu festivalu i našoj obali“, smatra Rađenović.
To je, kako je ocijenila, uticalo i na privlačenje, pored domaćih i regionalnih, i velikog broja gostiju zapadnoevropskih zemalja, prije svega Velike Britanije, Holandije i Francuske.
„To su tržišta koja su postavljena kao prioritetan cilj u daljem razvoju budvanskog i crnogorskoj turizma“, rekla je Rađenović.
Istraživanje posjetilaca pokazuje i da su se strani turisti u prosjeku zadržali šest dana u Budvi, ostajući po par dana prije i poslije festivala, kao i da je skoro polovina njih nastavila odmor na crnogorskom primorju.
„Blagu prednost imale su zemlje nekadašnje Jugoslavije sa 35,2 odsto, ali su ove godine gosti iz zapadne Evrope bili skoro izjednačeni sa 32,7 odsto zahvaljujući kupovini ulaznica za cijelu EXIT avanturu, koje su podrazumijevale odlazak na EXIT, a potom putovanje i na Sea Dance festival“, navodi se u saopštenju.
Odmah iza publike iz regiona, i ove godine najbrojniji evropski turisti bili su iz Velike Britanije 11 odsto, Holandije 4,3 odsto, Skandinavije 3,9 odsto, Belgije 2,4 odsto, Austrije 1,9 odsto i Njemačke 1,8 odsto, dok se u ostalih oko sedam odsto nalaze Francuzi, Španci, Italijani i ostali.
Porast bilježe zemlje istočne i jugoistočne Evrope sa 10,2 odsto, gdje takođe zahvaljujući EXIT avantura ulaznicama prednjače posjetioci iz Turske i Bugarske, dok su gosti iz Rusije i Češke mahom već boravili u Crnoj Gori.
„Gosti koji su na Jaz stigli van evropskog kontinenta čine ukupno 1,6 odsto, a prednjače EXIT avanturisti iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Australije“, dodaje se u saopštenju.
Istraživanje je i ove godine potvrdilo da najviše troše upravo gosti iz zapadne Evrope. U prosjeku je jedan posjetilac iz te grupe zemalja u Crnoj Gori potrošio 756 eura, odnosno 95 eura dnevno.
Istraživanje je pokazalo i da prosječan posjetilac Sea Dance festivala u Crnoj Gori potroši 535 eura od čega čak 80 odsto potroši van festivala na mjestima kao što su prodavnice, restorani, kafići ili taksi.
„Prosječna starost publike Sea Dance festivala je 25,2 godine, dok visokoobrazovani i studenti čine čak 80 odsto posjetilaca. Posjetioci su najvećim dijelom bili smješteni u Budvi, 73 odsto, kao i okolnim mjestima Lastvi, Bečićima. Iako privatni smještaj prednjači, u odnosu na prošlu godinu, povećan je i procenat gostiju u hotelskom smještaju“, dodaje se u saopštenju.
Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 716 posjetilaca, a anketirani su isključivo posjetioci koji su ulaznicu kupili, dok su učesnici, radnici, predstavnici medija i drugih institucija izuzeti.