Pokretanje proizvodnje u novoj pilani na Njegovuđi, koja je danas otvorena, obezbijediće zaposlenje za oko 40 radnika sa Žabljaka, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Pilanu je otvorio ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, sa predstavnicima Opštine Žabljak i investitora, bjelopoljske kompanije "Pelengić Trade".
Ivanović je kazao da je zadovoljan zbog otvaranja pilane na Njegovuđi, jer je, kako je dodao, riješen još jedan problem u Crnoj Gori.
“Zaposleni su ljudi, pokrenuti proizvodnja i izvoz. Podsjećam da smo po prvi put u januaru ove godine imali veći izvoz od uvoza drvoprerađivačkih proizvoda iz Crne Gore. Ovaj trend će se nastaviti. U okviru pilane ima prostora da se otvori i peletara, a u okviru biznis zone Žabljaka i niz drugih firmi. Nadam se da ćemo kao i do sada, u trouglu Ministarstvo, Opština i investitori, biti u prilici da otvaramo i druge pogone, što potencijal žabljačkog kraja čini većim”, saopštio je Ivanović.
Prema njegovim riječima, potrebno se fokusirati na stvaranje veće dodatne vrijednosti koja će ostati lokalnoj ekonomiji, ali i podstaći razvoj drugih djelatnosti.
“To je ono što treba da pokrene dalji razvoj Crne Gore”, ocijenio je Ivanović i dodao da bez većeg rada i veće posvećenosti ne može biti bržeg napretka.
Iz Ministarstva su saopštili da su izgradnja pilane i pokretanje proizvodnje rezultat kontinuiranog nastojanja tog Vladinog resora da pronađe investitora koji će ne samo otvoriti nova radna mjesta, već i povećati stepen dodate vrijednosti kroz preradu i osvariti multiplikativne efekte na dalji razvoj Opštine Žabljak.
Vlasnik kompanije “Pelengić trade”, Ratko Pelengić, kazao je da je u izgadnju i opremanje pilane investirano više od milion eura.
Osim prerade drveta, kako je objasnio, u okviru pilane funkcionisaće eksplatacija šuma, transport i proizvodnja biomase.
Pored 33 direktno zaposlenih radnika u pilani, investitor planira da angažuje i 30 radnika za eksploataciju šume.
Izvršni direktor firme, Momo Jokić, kazao je da je u toku obuka 16 radnika, od kojih su osam bivši zaposleni stare pilane na Njegovuđi koja je bila u vlasništvu grčke firme “Karapidis Bros”, a koja godinama ne radi.
U toku je konkurs za 32 radnika čiji će prijem biti odmah nakon praznika.
Prema riječima Jokića, planirani kapacitet pilane je 30 hiljada kubnih metara drveta na godišnjem nivou, odnosno za osam mjeseci sezone za drvoprerađivače.
„U ovom momentu imamo jednogodišnje koncesije na teritoriji Opštine Žabljak. Očekujemo raspisivanje tendera za dobijanje desetogodišnjih koncesija, što će nam omogućiti dugoročno planiranje proizvodnje“, kazao je Jokić.
On je podsjetio da se „Pelengić trade“ bavi drvoprerađivačkom djelatnošću skoro tri decenije.
U pilani u Bijelom Polju, osim proizvodnje rezane građe, od 2012. godine proizvodi se i biomasa, a planira se uskoro i pokretanje pogona peletare.
Potpredsjednik Opštine Žabljak, Vasilije Jakšić, ocijenio je da je otvaranje pilane od strateškog i višestrukog značaja, jer se pokreće prerada drveta i otvara mogućnost za zapošljavanje značajnog broja ljudi.
Prema njegovim riječima, Opština će po osnovu koncesija imati prihode koje će iskoristiti za ulaganje u infrastrukturu i objekte za razvoja Žabljaka.
“Ključna stvar je što će i otpad od drveta ići u izvoz, a dio u proizvodnju peleta u pogonu u Bijelom Polju”, rekao je Jakšić.
On je kazao da se nada da će investitor uspjeti da dobije i dugoročne koncesije kako bi krenuo u narednu fazu projekta na Njegovuđi, a to je, kako je planirano, proizvodnja finalnog proizvoda, prije svega “durmitorske kuće”.
Bivši radnik stare pilane na Njegovuđi koja je bila u vlasništvu firme “Karapidis Bros", Milovan Bojović, kazao je da je zadovoljan sadašnjom situacijom u odnosu na ono kako je bilo ranije.
“Ostali su nam dužni, bila je katastrofa. Sada radimo u svom mjestu, zarađujemo. Kompanija je dobra, nadam se da će biti posla”, saopštio je Bojović.
Na pitanje u vezi eventualnog preispitivanja neuspjeha investicije u staru pilanu na Njegovuđi, Ivanović je kazao da će uvijek biti dobrih i loših ljudi, investitora, radnika i novinara.
“Tome nema lijeka. Ali, ako se budemo zajedno borili da uvodimo standarde, da budu istaknuti oni koji vrijede, postižu više i stvaraju, a oni koji su suprotni tome da ne budu promovisani, između ostalog i kroz medije, onda ćemo napraviti jedan veliki pomak”, smatra Ivanović.
Ivanović nije želio da govori o grčkoj kompaniji, koja je prestala da radi kada je on stupio na dužnost resornog ministra.
“Govorio bih o mladim ljudima koji su dobili šansu da rade. Drago mi je da mladi ljudi prepoznaju šanse u oblasti drvoprerade i poljoprivrede, a ne bih govorio o onima koji su iz različitih razloga promašili posao. Da li je neko doprinio tom promašaju, to je za neku dublju analizu, ali često stvari ne izgledaju onako kako i na prvi pogled”, zaključio je Ivanović.