Odbornici u Skupštini Glavnog grada jednoglasno su usvojili Predlog odluke o mjesnim zajednicama, što znači da će ubuduće građani birati predsjednike mjesnih zajednica, a ne gradonačelnik.
Predstavnici opozicije su podržali odluku nakon što je na sjednici Odbora za statut i propise, koja je održana prije sjednice, postignuta saglasnost da odluka stupi na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu, a ne kako je prvobitno bilo predviđeno, od 1.decembra.
To su, između ostalog, amandmanima tražili odbornici Demokrata i Demos-a. O njihovim amandmanima se Skupština nije izjašnjavala, jer su ih odbornici Demokrata i Demos-a na sjednici Odbora povukli.
Te iste amandmane je, kako prenosi portal Vijesti, podnio odbor za Statut i propise. Nakon što ih je prihvatio predlagač odluke, amandmani su postali sastavni dio odluke i o njima se nije glasalo.
Dragan Ivanović iz Socijalističke narodne partije (SNP) je kazao da će SNP glasati za odluku, jer su uspjeli da prevaziđu neslaganja oko prelaznih i završnih odredbi odluke.
“Svi smo po malo popustili, da odluka bude kvalitetna. Nije ovo Sveto pismo, praksa će pokazati da li će biti izmjena”, rekao je Ivanović.
Šef odborničkog kluba Demokrata, Vladimir Čađenović, ocijenio je da se lako došlo do usaglašavanja 55 članova odluke, ali da je, kako je naveo, bila sporna “nečija namjera da odloži izbor novih rukovodstava mjesnih zajednica nakon parlamentarnih izbora”.
“Sada kada usvojimo odluku na nama je da pribavimo od Ministarstva unutrašnjih poslova izvode iz prebivlišta za mjesna područja i da krenemo u realizaciju ove odluke u onim rokovima koje predviđa”, kazao je Čađenović.
Zamjenik gradonačelnika, Časlav Vešović poručio je da odluku donose u ubjeđenju da će zaživjeti u praksi i da će omogućiti da se mjesne zajednice organizuju na bolji način, nego što je to bilo u dosadašnjem periodu.
Objašnjavajući zašto je prvobitno bilo predviđeno da odluka stupi na snagu 1.decembra, Vešović je kazao da njihov cilj nije bio motivisan samo potrebom da i opozicija bude dio savjeta mjesnih zajednica.
“Naše razmišljanje je bilo u pravcu oslobađanja građana političkih tenzija koje su prirodne kada se sprovodi kampanja za parlamentarne izbore. Mislimo da nije bilo dobro da se izbori u mjesnim zajednicama odvijaju u povećanim političkim tenzijama uzrokovanim političkom kampanjom”, kazao je Vešović.
Predsjednik kluba odbornika Demos-a Goran Radonjić, ocijenio je da su predstavnici vlasti pod pritiskom odbornika, nevladinih organizacija (NVO) i međunarodne zajednice bili prinuđeni da prihvate nešto što su, kako je dodao, odbijali da urade četvrt vijeka.
“Tek treba da uslijedi primjena i da li ćemo početi da se držimo onog što se usvoji i ostaje da svi pratimo – opozicija, mediji, NVO i Evropska unija da vidimo da li ovo što smo se konačno dogovorili važi”, kazao je Radonjić.
Nezavisni odbornik, Luka Rakčević je kazao da su se najveće zloupotrebe u izbornim periodima su vršile preko mjesnih zajednica.
“Kroz mjesne zajednice se targetovalo i lociralo biračko tijelo i netransparentno dijelila pomoć, brašno, besplatni udžbenici, tempirano se asfaltiralo, zapošljavalo se”, zaključio je Rakčević.