Sindikat medija Crne Gore (SMCG) najoštrije je osudio današnje postupanje policije prema novinarima i fotoreporterima tokom i nakon akcije policije i komunalnih službi na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici.
"Smatramo da je neprihvatljiva i opasna upotreba nasilja i ometanje novinara i medijskih radnika na radnom zadatku, bez obzira na okolnosti koje su bile povod policijske akcije", kaže se u saopštenju.
Medijski radnici, kako se navodi, moraju biti zaštićeni tokom obavljanja zadataka, a suprotan primjer ne smiju da daju oni koji su u obavezi da ih štite.
"Posebno izražavamo zabrinutost što, prema medijskim navodima i izjavama svjedoka, postoji ozbiljna sumnja da je u ovom slučaju došlo do kršenja ljudskih prava i ugrožavanja slobode medija", navodi se u saopštenju.
Ističe se da medijskim radnicima mora biti dozvoljeno da slobodno izvještavaju sa lica mjesta, sa svih događaja za koje oni procijene da su od javnog interesa.
"SMCG zahtijeva objašnjenje od čelnih ljudi Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije kako je i pod kojim okolnostima došlo do ovih incidenata i da li će neko snositi posljedice zbog eventualnog prekoračenja službenih ovlašćenja", navode iz crnogorskog Sindikata medija.
Udruženje novinara Crne Gore (UNCG) najoštrije je osudilo, kako se navodi, policijsku brutalnost prema novinarima Gojku Raičeviću i Draženu Živkoviću i traži od nadležnih da hitno ispita i procesuira krivce za primjenu sile nad poslenicima javne riječi.
"Ukoliko dozvolimo da se novinari prebijaju zbog obavljanja svog posla, onda se postavlja pitanje smislenosti postojanja javne riječi, ali i osnovnog koncepta demokratskog društva kome verbalno svi težimo", kaže se u saopštenju.
UNCG će pratiti dalju situaciju, a o ovom nedopustivom činu će obavijestiti međunarodnu javnost i druga udruženja u regionu i svijetu, kako bi se istina o medijskim slobodima u Crnoj Gori čula na svim relevantnim adresama.