Akcija za ljudska prava (HRA), Juventas i Centar za monitoring i istraživanje (Cemi) zatražili su da se državni tužilac blagovremeno uključi i sprovede nepristrasnu istragu o postupanju policije prilikom prekida protesta u Podgorici.
Te nevladine organizacije podsjećaju da je svaki vid torture nad građanima od policije apsolutno zabranjen, kao i da postoji pretpostavka odgovornosti policije za sve povrede koje uhapšeni dobiju prilikom i nakon hapšenja.
"Apelujemo na državnog tužioca da se blagovremeno uključi i sprovede nepristrasnu istragu o postupanju policije", kaže se u saopštenju.
Imajući u vidu da je Evropski komitet za sprječavanje mučenja u izvještaju iz 2013. godine utvrdio da su u Crnoj Gori uhapšene osobe izložene znatnom riziku od zlostavljanja u policiji, te NVO apeluju na direktora Uprave policije i ministra unutrašnjih poslova da obezbijede poštovanje zabrane svakog zlostavljanja uhapšenih, kao i poštovanje drugih prava.
"Uhapšeni imaju pravo da angažuju advokata i da odmah, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 24 sata budu odvedeni kod dežurnog državnog tužioca koji će naložiti njihovo puštanje na slobodu ili izuzetno odrediti dalje zadržavanje, ako je neophodno", kaže se u saopštenju.
HRA, Juventas i Cemi protestuju i zbog činjenice da su novinari onemogućeni da rade svoj posao i izvještavaju o akciji hapšenja koju je policija sprovela na javnom mjestu, vršeći službene dužnosti u ime građana Crne Gore.
"Dva novinara su uhapšena. Gojko Raičević urednik IN4S je i prebijen, prema tvrdnjama njegove supruge, a Draženu Živkoviću, novinaru Dana su stavljene i lisice na ruke", kaže se u reagovanju.