Fenomenu stranih terorističkih boraca nemoguće je suprotstaviti se bez efikasne i otvorene razmjene operativnih informacija i jačanja saradnje među službama za sprovođenje zakona u regionu Balkana ocijenjeno je na konferenciji u Beogradu
Kako je saopšteno iz Ministarstva, skup je bio prilika da se nastavi inzenzivna razmjena mišljenja i iskustava o jednom od najaktuelnijih bezbjednosnih pitanja i dodatno razmotri mogućnost saradnje među državama na Balkanskom poluostrvu, a sve u cilju pružanja doprinosa globalnoj borbi protiv terorizma.
„U tom smislu, posebno je akcentovano kako se fenomenu stranih terorističkih boraca, kao jednoj od relativno novih bezbjednosnih prijetnji, nemoguće suprotstaviti bez dinamične, efikasne i otvorene razmjene operativnih informacija i daljeg jačanja saradnje među službama za sprovođenje zakona u regionu Balkana“, kaže se u saopštenju.
Na konferenciji je razgovarano o problematici reintegeacije i resocijalizacije stranih terorističkih boraca.
Kako je saopšteno, posebno je naglašena potreba efikasne primjene najviših profesionalnih standarda u prevenciji terorističkih akata, kao prijetnjama miru, stabilnosti i napretku ne samo u regionalnom, već i u širem evropskom i globalnom kontekstu.
Na margini konferencije Konjević se susreo sa ministrima unutrašnjih poslova Srbije, Makedonije i Kosova, tokom kojih su ukratko razmijenjena mišljenja o nastavku razvoja međusobne saradnje, kao i koordinacije između policijskih službi na suzbijanju zajedničkih prijetnji i prevazilaženju aktuelnih bezbjednosnih izazova.