Dolazak dugogodišnjeg direktora Agencije za zaštitu životne sredine, Daliborke Pejović u Pljevlja potvrda je da se ni ove godini ništa konkretno neće preduzeti u vezi saniranja ekološke situacije, smatra poslanik DF-a Vladislav Bojović.
„Koja je već godinama dio problema i jedna od najodgovornijih što do sada ništa nije preduzimano po pitanju saniranja ekološke situacije u Pljevljima“, dodao je Bojović.
Pejović je, kako je rekao, delegirana kao prva politička ispomoć, ali ne Pljevljima, nego predsjedniku Opštine „i njegovom tragi-komičnom pokušaju da izađe na kraj sa najnovijom inicijativom i zahtjevima javnosti da se konačno nešto preduzme po ovom pitanju“.
„Međutim, kako je pomogla, bolje da nije ni pokušavala. Pejović, inače poznati partijski demagog, sa specijalizacijom – ekološka demagogija i zamajavanje javnosti, i ovog puta je najavila izradu novih studija i planova kao da ih se Pljevljaci poslednjih decenija nisu nagledali“, kazao je Bojović.
Prema njegovim riječima, njen dolazak u Pljevlja i susret s predsjednikom Opštine predstavlja samo još jednu u nizu potvrda da se ni u ovoj godini ništa konkretno i suštinski neće preduzeti. „Ako ne računamo simbolične mjere i kozmetičke intervencije, koje imaju za cilj samo da kamufliraju problem i odlože u nedogled njegovo rješavanje“.
„Poruka gospođe Pejović je sledeća: radićemo mini kotlarnicu, a čekaćemo drugi blok i toplifikaciju po sistemu uzmi ili ostavi. I ovom prilikom, od strane predstavnika Vlade i lokalne uprave iznova je plasirana neodrživa i izmišljena teza da su glavni i dominantni zagađivači vazduha u Pljevljima gradske kotlarnice, individualna ložišta i saobraćaj u gradskom jezgru“, naveo je Bojović.
Upravo zbog toga je, dodao je, Pejović sa saradnicima posjetila samo gradsku kotlarnicu u Skerlićevoj, ali ne i kopove i deponije Rudnika uglja i Termoelektrane, na kojima, kako je rekao, nema nikakve zaštite od raznošenja otrovnih materija po gradu i okolini.
„Posjeta Pejović Pljevljima stoga može da se posmatra i kao sastavni dio Vladine strategije zataškavanja krivične i druge odgovornosti Vlade, kompanije A2A i premijerovog brata Aca Đukanovića, koji upravljaju Rudnikom Uglja, odnosno Elektroprivredom, grubo kršeći sve ekološke propise“, kazao je Bojović.
Kako je rekao, od Pejović opet nijesu mogli da čuju jasno i glasno da li će Vlada da insistira, i obaveže svakog ko bi eventualno gradio Drugi blok TEP da paralelno realizuje i toplifikaciju Pljevalja. „Međutim, najnovija izjava aktuelnog premijera Mila Đukanovića razjašnjava sve nedoumice“.
„Predsjednik Demokratske partije socijalista je izjavio jasno i glasno da se za nastavak saradnje od A2A traži samo da ova kompanija podrži izgradnju drugog bloka Termoelektrane, ali ne i realizaciju projekta toplifikacije Pljevalja. Premijer je zapravo poručio da od toplifikacije koju bi podržala ova vlada neće biti ništa“, naveo je Bojović.
S druge strane, dodao je, očekivali su da će predsjednik opštine Mirko Đačić, kad se već nije založio da u budžetu države bude opredijeljen novac za sanaciju vazduha i vode, makar izaći sa zahtjevom da se građani Pljevalja odmah oslobode plaćanja struje i vode u zimskim mjesecima, a da država subvencioniše gubitke Elektroprivredi i lokalnom vodovodu, ili da im se eventualno subvencioniše nabavka peći na pelet.
„I to ne kao milostinja, ili čin solidarnosti, već da se na taj način Pljevljima od države vrati barem dio onog što je uzeto, odnosno da se kompenzuje bar dio pričinjene štete usled višegodišnjeg izostanka ulaganja za ove potrebe“, naveo je Bojović.
Umjesto takve jedne inicijative, kako je saopštio, predsjednik Opštine prigovara i negoduje što se ta tema potencira i politizuje.
„Cinično je i licemjerno prebacivati bilo kome da politizuje ovu temu, ako se zna da u pozadini dramatično teške ekološke situacije u Pljevljima upravo stoji politika i projekat stvaranja privatne države, koji počiva na pljački i gruboj devastaciji resursa, korupciji i organizovanom kriminalu, a sve pod pokroviteljstvom Vlade i zaštitom pravosuđa“, saopštio je Bojović.
On je pozvao novog vrhovnog državnog tužioca da ispita gdje je završilo nekoliko miliona EUR Rudnika uglja Pljevlja, koji su bili namijenjeni za rekultivaciju kopova, koja nikada nije sprovedena. „I da ispita da li je bilo pronevjere novca u mandatu doskorašnjeg predsjednika borda direktora RUP Predraga Boškovića, ali i u mandatima prije njegovog“.
„Surova je istina da državna vlast, a onda i interesne grupe, spregnute s njom, Pljevlja gledaju isključivo kroz resurse, a ne i kroz ljude koji na tom prostoru žive. Otuda i izjava Pejović da je zaštita životne sredine veoma skupa, i da traži vrijeme. Kao da nisu najskuplji životi i zdravlje stanovništva jednog grada, i kao da ovaj grad može više da čeka“, poručio je Bojović.