Nakon useljenja stanari zgrade u naselju Luke Ivaniševića na Cetinju saznali da su im stanovi pod hipotekom, da zgrada nije dovršena i da nema upotrebnu dozvolu. Pisali premijeru i gradonačelniku.
Hipoteka je stavljena kada je podignut kredit od 1,7 miliona eura kod holandskog fonda DIGH.
Dan navodi da se u pismu stanara premijeru Milu Đukanoviću i gradonačelniku Cetinja Aleksandru Bogdanoviću navodi da će tužiti Fond za stambeno-solidarnu izgradnju jer su da su dobili neuslovne stanove.
Stanari su već angažovali i advokata kako bi u parničnom postupku sačuvali stanove. Jedan od osnivača Fonda je, inače, Vlada Crne Gore, piše podgorički dnevnik navodeći da je imao uvid u pismo stanara premijerui gradonačleniku.
Hipoteka je, inače, stavljena nakon useljenja u zgradu u naselju Luke Ivaniševića, za koju su stanari dali učešće između 30 i 50 odsto. Da stvari budu gore hipoteka je stavljena bez saglasnosti i znanja stanara.
“Fond za stambeno-solidarnu izgradnju sklopio je sa stanarima predugovore u kojima se da će konačni ugovor biti sklopljen nakon dobijanja upotrebne dozvole, kao i nakon saniranja svih nedostataka na zgradi. Nedostataka na zgradi ima mnogo: krov prokišnjava, fasada je neadekvatno urađena, neispravni su ventilacioni odvodi, lift ne radi, a ne postoje naznake o uređenju okolnog terena, što je obaveza investitora”, navodi se u pismu stanara u koje je Dan imao uvid.
Zgrada još uvijek nije dobila upotrebnu dozvolu.
“Pomenuta hipoteka stavljena je na ime i u korist izvjesne firme iz holandije DIGH 3. juna 2014. i to u vrijednosti od 1.670.000 eura. Imamo informacije da je u pitanju pokriće za neki od ranijih kredita, koji pritom nije doveden namjeni. Stoga mi, stanari, iz navedenogjasno zaključujemo da ukoliko Fond ne izmiri svoje obaveze prema nevedenoj instituciji, naplatiće se našim stanovima, a šta će biti sa našim pravima i datim novcem, očigledno nikog nije briga”, piše u pismu koje su stanari uputili Đukanoviću i Bogdanoviću.
Oni navode da se iz lista nepokretnosti vidi da je Fond za stambeno-solidarnu izgradnju sebe upisao kao jedinog vlasnika stanova bez suinvestitora, odnosno bez Saveza sindikata, stanara i Prestonice Cetinje.
“Smatramo sa su ovim aktom naknadnog knjiženja hipoteke učinjeni prekršaji, čak i krivično djelo prevara, i očekujemo da se u cilju rješavanja nastalog problema odmah uključite, a mi ćemo svakako zaštitu potražiti na sudu”, navodi se u pismu stanara upućenom premijeru I gradonačelniku.
Direktor Fonda za stambeno-solidarnu izgradnju Boris Mihailović kazao je za „Dan” da je prilikom realizacije projekata hipotekarno zaduživanje u građevinarstvu pravilo, a ne izuzetak, tako da ne postoji nikakva potreba za dramatizacijom.
On navodi da je crnogorski Fond od holandskog fonda podigao kredit od 5.200.098 eura za dalje plasiranje kupcima putem ugovora o kupovini na lizing i ugovora o zakupu u Podgorici, Beranama, Pljevljima, Andrijevici i Cetinju, u kojima kupci nijesu imali mogućnost da se kreditno zaduže kod poslovnih banaka.
“Navedena sredstva Fond uredno vraća i zbog toga ne postoji nijedan razlog da se stanovi zaplijene. Takođe, zakonom je regulisano da hipotekarni povjerilac ne može da zaplijeni imovinu koja je pod hipotekom. U ugovorima o kreditu koji su zaključeni sa holandskim fondom definisano je da Fond može zahtijevati oslobađanje od hipoteke za stanove za koje se u međuvremenu isplati novac. Takođe, u ugovorima o kupovini nepokretnosti na lizing, koji se zaključuju sa kupcima, uvrštena je odredba kojom se Fond obavezuje da isplatom novčane sume za stan obriše hipoteku i na taj način se omogućava da kupac nesmetano može uknjižiti stan na sebe, tako da kupci nemaju nikakav rizik”, istakao je Mihailović, dodajući da će se kredit Holanđanima vraćati 30 godina.
On navodi da su na Cetinju sagrađena 52 stana, od kojih je 36 opterećeno hipotekom, dok je 16 stambenih jedinica u potpunosti plaćeno.
“Nismo upoznati sa tim da kupci planiraju da nas tuže. Što se tiče nedostataka, Fond konstantno ulaže napore za otklanjanje istih, sa čime su kupci upoznati. Osim stanova koji su isplaćeni i uknjiženi, ostali stanovi koji su prodati na lizing do isplate će biti u vlasništvu Fonda, tako da kupci svakako ne mogu zadržati stanove sve dok novac ne isplate u potpunosti”, rekao je Mihailović.
Jedan od stanara zgrade na Cetinju, čije ime Dan ne navodi, izjavio je podgoričkom listu da je prije sedam godina, kada je počela da se gradi zgrada, kupcima rečeno da će cijena stana po metru kvadratnom biti 350 eura, ali da je kasnije porasla na 600.
On je takođe saopštio i da su stanari dobili manje kvadrata nego što im je bilo obećano.
“Sve od poda do plafona, čak i sanitarije, rađeno je od najjeftinijih materijala. Fasada je mijenjana jer je propala u roku od godinu, krov takođe, jer je prokišnjavao. Stanje je katastrofalno. Podrum je nezavršen, a mislim da ova zgrada nikada neće dobiti upotrebnu dozvolu”, rekao je neimenovani stanar zgrade Danu.
On je podsjetio da su prije dvije godine, povodom 13. jula, stanarima pokušali da uruče ključeve od stana, ali da su to mnogi odbili jer su znali da zgrada nije završena.
Na pitanje zašto je mijenjana cijena stambenih jedinica, Mihailović navodi da su stanari potpisali ugovore sa zvaničnim cijenama i da ih niko nije tjerao na to.
“Zgrada na Cetinju ima 52 stambene jedinice. Zvanična cijena iznosi 600 eura po metru kvadratnom za stambeni prostor i 300 eura po kvadratu za nestambeni prostor. Ne postoji nijedan akt u kojima se navodi cijena od 350 eura. Svi kupci su svojevoljno potpisali ugovore sa zvaničnom cijenom i niko od njih nije bio primoran da to uradi”, rekao je Mihailović.