Najstariji crnogorski hotel “Grand“, ili “Lokanda” kako se prvobitno zvao, porušen je nakon zemlјotresa 1979. godine a na placu gde se nalazio, trebalo je da bude podignut novi.
Istorijski hotel trebao je da „vaskrsne“ na istom mestu i bogatu kulturnu ponudu Cetinja podigne na viši nivo. No, nešto se ispriječilo. Da li besparica, da li možda neki novi planovi sa starim hotelom u novom ruhu ili bez njega, pitanja su na koja niko ne daje odgovor, navode Novosti.
O obnovi „Lokande“, kako je dugo glasilo ime starog hotela, a kako ga i danas Cetinjani zovu, odavno se priča. Optimizam je najviše podgrijavala inicijativa NVO „Cetinje moj grad“, koja je predala nadležnima građansku inicijativu pod nazivom „Obnovimo Lokandu“, koju je potpisalo više od 500 građana prijestonice.
Da bi se uradio kvalitetan projekat podrazumijevalo se da budu uklјučeni stručnjaci iz više oblasti kao i Ministarstvo kulture Crne Gore. Prethodno je trebalo da bude utvrđena namena budućeg objekta koji bi predstavlјao repliku kultnog cetinjskog zdanja, kao i da se reše imovinsko-pravni odnosi. Plac je, naime, privatno vlasništvo, a svojevremeno je u opštini Cetinje rečeno da to ne bi trebalo da predstavlјa veći problem.
Izgradnja nove „Lokande“, kako ističu na Cetinju, najbolјe bi se realizovala u saradnji sa privatnim partnerima. Interesovanje su ranije pokazivale, kako za izradu projekta, tako i za gradnju hotela, strane firme koje su želele da ovim zdanjem kasnije upravlјaju. Moguće da ih i dalјe ima, ali se niko ne oglašava.
„Lokanda“ je sagrađena prvim akcionarskim kapitalom u tadašnjoj Knjaževini Crnoj Gori. Radovi su počeli 1863, a završeni naredne godine. Iako je bila državno vlasništvo, data je u zakup cetinjskom trgovcu Vuku Vuletiću, navode Novosti.
U početku je to bila prizemna zgrada sa osam soba i restoranom, a 1881. godine je dograđen sprat, tako da je hotel imao dvadeset soba, dva restorana, kafanu, kupaonicu, čuvenu francusku kuhinju, najbolјa vina. U hotelu se igrao bilijar, šah i karte, organizovane su igranke, maskenbali, dočeci novih godina, birane su najljepše djevojke... Gosti su bili poznate ličnosti iz svijeta diplomatije, ali i umetnosti, kao što su Bernard Šo, pjesnik Bajron, koji se oduševlјavao ljepotama Crne Gore, i drugi. Atmosferu koja je vladala u „Lokandi“ maestralno su opisali Momo Kapor u knjizi „Zelena čoja Montenegra“ i Zuko Džumhur.
U hotelu koji je podignut prije vijek i po, u prvoj polovini dvadesetog vijeka nalazilo se diplomatsko predstavništvo SAD. S time su cetinjski čelnici upoznali bivšu američku ambasadorku u Crnoj Gori Kej Sju Braun, koja je podržala ideju o obnovi starog zdanja.
„Lokanda“ je poslije Drugog svjetskog rata preimenovana u hotel „Grand“, koji je radio u sastavu turističkog giganta „Montenegroturista“. Pošto je oštećen u razornom zemlјotresu, hotel je porušen s namjerom da se ubrzo obnovi. No, protekle su decenije i nove generacije znaju za najstarijicrnogorski hotel samo sa požutelih fotografija, iz priča i knjiga, navode Novosti.