Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, kazao je da je Evropska komisija (EK) prepoznala rezultate rada tima tog Vladinog resora i odobrila podršku od 3,4 miliona eura.
Projekat je finansiran uz finansijsku podršku EU, a implementira ga Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa Svjetskom bankom (SB).
“Potpisan je sporazum sa SB i, pored tih 3,4 miliona, Vlada je obezbijedila kofinansiranje od 1,1 milion eura, tako da je ukupna vrijednost projekta 4,5 miliona eura. Od toga će 4,1 milion eura biti dostupan poljoprivrednim proizvođačima u vidu bespovratne podrške ili granta za investicije u gazdinstva u iznosu do 50 odsto ukupne investicije”, rekao je Ivanović na konferenciji za novinare.
Predstavnici Ministarstva, Delegacije EU u Crnoj Gori i SB ozvaničili su danas u Podgorici početak tog projekta.
Ivanović je kazao da su njihova očekivanja da u narednoj godini nivo investicija u crnogorsku poljoprivredu pređe osam miliona eura.
Riječ je o podršci iz IPA programa, koji će proizvođači koristiti po fleksibilnijim uslovima nego njihove kolege u zemljama članicama.
“Ovo je prvi put da je EK dopustila da se novac koristi po pravilima koja su lakša od klasičnog IPARD programa, zato i naziv – nešto poput IPARD-a”, objansio je Ivanović.
Prema njegovim riječima, to nije puki nastavak MIDAS projekta, koji će zvanično biti završen sredinom naredne godine.
“U razgovorima sa predstavnicima EK obezbijedili smo 39 miliona eura koji će se realizovati kroz program IPARD od 2016. godine”, dodao je Ivanović.
On je dodao da je tim Ministarstva poljoprivrede predao EK operativni priručnik IPARD-like. Nakon što on dobije odobrenje EK u Podgorici, Ministarstvo stiče pravo da zajedno sa SB objavi poziv za realizaciju programa.
“Plan je da u subotu počnemo info kampanju, a da rok za realizaciju aplikacija bude 45 dana, odnosno od 25. novembra do kraja januara”, kazao je Ivanović.
Prema njegovim riječima, od programa očekuju da doprinese postizanju većih standarda kod poljoprivrednih proizvođača i da ih primakne standardima koje traži EU za punu implementaciju IPARD programa.
“Očekujemo da projekat doprinese povećanju broja radnih mjesta u poljoprivredi, stvori uslove za rast vrijednosti u primarnom i sektoru prerade i podstakne bankarski sektor da finansira više projekata u oblasti poljoprivrede”, saopštio je Ivanović.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič, kazao je da će od tog projekta, kojeg finansira EU, koristi imati crnogorski poljoprivrednici.
“Nakon potpisivanja administrativnog ugovora između EU i SB u julu pošle godine, sada možemo i zvanično da objavimo potpisivanje drugog dijela ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava”, rekao je Drobnič.
Poljoprivreda je, kako je dodao, vrlo važan sektor za Crnu Goru i to je daleko najveća aktivnost ruralnog stanovništva, odnosno glavni izvor prihoda za oko 50 hiljada gazdinstava i čini osam odsto crnogorskog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
“Cilj projekta je izgradnja institucija za poljoprivredu i ruralni razvoj, kao i poboljšanje produktivnosti ruralnih gazdinstava i osiguranje pune koristi i pravilne apsorpcije sredstava iz pretpristupnih fondova EU", naveo je Drobnič.
Predstavnik SB, Maurizio Guadagni, rekao je da je potpisivanje tog sporazuma pečat na dostignuće tri uključene institucije Vlade, delegacije EU i SB.
“To pokazuje da nastojimo i možemo da radimo zajedno kako bi ostvarili zajednički cilj, a to je pomoć crnogorskom poljoprivrednom sektoru da bude što bolje pripremljen u cilju pristupanja EU”, kazao je Guadagni.
Prema njegovim riječima, taj cilj podržavaju kroz projekat institucionalnog jačanja i razvoja crnogorske poljoprivrede MIDAS projekta, koji finansiranju SB i Globalni fond za zaštitu životne sredine (GEF).
“Ovih godina kroz iskustvo MIDAS-a naučili smo da mudro pristupamo uvođenju visokih zahtjeva budućeg IPARD-a, a to je uspješan pristup kako za crnogorske institucije koje su predviđene za implementaciju ovih sredstava, tako i za korisnike, odnosno poljoprivredna gazdinstva koja ta sredstva koriste”, saopštio je Guadagni.
Prema njegovim riječima, novi trogodišnji projekat, vrijedan 4,5 miliona eura, znači investicije u sektor poljoprivrede sa ciljem da se i dalje povećavaju kapaciteti IPARD sektora.
Direktor Direktorata za IPARD plaćanja u Ministarstvu, Blagota Radulović, kazao je da IPARD za crnogorsku poljoprivredu predstavlja značajnu kariku u napredovanju odnosno pridruživanju EU.
“Ta sredstva se mogu smatrati bespovratnom pomoći koju će naši privrednici primiti u budućnosti”, rekao je Radulović.