Radnici Rudnika boksita prekinuli su blokadu saobraćaja ispred upravne zgrade preduzeća, nakon što su prihvatili predlog Sindikata i stečajnog upravnika, Zdravka Cicmila, da sačekaju do ponedjeljka na eventualno pokretanje proizvodnje.
Predsjednik Samostalnog sindikata, Borisav Bojanović, kazao je da su se radnici samoinicijativno odlučili za kratku blokadu saobraćajnice, kao opomenu da se situacija u Boksitima mora hitno rješavati.
“Cicmil će nas do ponedjeljka obavijestiti da li kompanija Neksan nastavlja saradnju sa Boksitima, obezbjeđujući sredstva za proizvodnju i isplatu zarada za preuzetu rudu. U suprotnom, već od utorka uslijediće okupljanja i potezi za ostvarenje radničkih prava”, kazao je Bojanović.
On je saopštio da ne mogu dozvoliti da 312 radnika završi na Birou rada ili da im se obezbijede penzije čiji iznos neće biti veći od 250 eura.
Bojanović je najavio da će zahtijevati sastanak sa premijerom Milom Đukanovićem, jer smatra da nije dovoljno upoznat sa problemima u Boksitima.
Predsjednik druge sindikalne organizacije, Ilija Đilas, podsjetio je na sastanak u Ministarstvu ekonomije, koji je održan u srijedu i na kojem nije postignut dogovor.
On je upozorio da, ukoliko se hitno ne pronađe rješenje, nijesu isključene ni blokade saobraćajnica i drugi radikalni potezi.
“Radnici više nemaju strpljenja, a dokaz nagomilanog nezadovoljstva je i današnja samoinicijativna kraća blokada saobraćajnice. Dodatno nezadovoljstvo izazvalo je i rušenje ograde i radovi na dijelu prostora ispred upravne zgrade za potrebe Opštine, što doživljavamo kao započeto otimanje imovine Boksita”, kazao je Đilas.
Cicmil je rekao da će od ponedjeljka znati hoće li Neksan ili eventualno druga firma nastaviti da kupuje rudu, kako bi se u Boksitima ponovo mogla organizovati proizvodnja.
“U suprotnom ne mogu dozvoliti da se stvaraju gubici, jer nemamo novca i radnike ću, shodno zakonu, morati uputiti na Biro rada dok se ne proda imovina i steknu uslovi da se iz stečajne mase obezbijede potraživanja”, kazao je Cicmil.
On je objasnio da bi se radnicima nakon prodaje imovine Boksita isplatile po 24 minimalne zarade od 193 eura, ili u prosjeku po zaposlenom 4,7 hiljada, što je ukupno oko 3,5 miliona EUR, dok se za poreze i doprinose duguje osam miliona.
U trećem isplatnom redu su ostala potraživanja koja iznose oko 110 miliona eura iz koga radnici potražuju razliku primanja od onoga što im se isplati.
Cicmil je, govoreći o radovima na platou ispred upravne zgrade, kazao da je dao odobrenje na zahtjev Opštine, koja će na tom prostoru, shodno detaljnom urbanističkom planu, uraditi kružni tok.
“Tražili su da nam taj prostor oduzmu i plate po tržišnoj cijeni shodno opštinskoj odluci, da ne bi morali obavljati eksproprijaciju što bi oduzelo dosta vremena. Postigli smo dogovor i u srijedu sam dozvolio da uđu bageri i počnu radovi, ali ću obavijestiti gradonačelnika da radnici ne daju taj prostor”, rekao je Cicmil.
On je dodao i da će radnicima avgustovska zarada biti isplaćane 19. septembra.
Za odlazak iz Boksita uz adekvatan socijalni program ranije se javilo 176 radnika, ali tačan broj tek treba da se utvrdi. Proizvodnja i rad svih zaposlenih u Boksitima zaustavljeni su do ponedjeljka, a nije isključena ni mogućnost da taj period bude produžen.
Na lageru Boksita nalazi se oko 54 hiljade tona rude proizvedene po ugovoru sa Neksanom, jer ta kompanija za sada nije obezbijedila odgovarajuće tržište.
Da bi produžio saradnju sa Boksitima Neksan zahtijeva od Minsitrstava finansija da im odlože na određeno vrijeme uplatu poreza i doprinosa na plate radnika Boksita, za šta bi garantovali imovinom.
U Boksitima je od 312 radnika bila uposlena polovina, a posljednja plata isplaćena je sredinom mjeseca u iznosu od 240 eura do 570 eura, zavisno da li su i na kojim poslovima radno angažovani.
Stečajna uprava raspisala je novi oglas o prodaji Boksita po nižoj zvaničnoj procijenjenoj cijeni od 10,75 miliona eura, jer se na prethodni, na kojem je imovina nuđena za 14 miliona eura, niko nije javio.