Liberalna partija (LP) pripremila je predlog zakona o ličnom bankrotstvu, koji bi trebalo da poboljša položaj kreditnih dužnika i omogući njihov oporavak i nastavak privređivanja u održivim novčanim okvirima.
“Pri tome ni banke ni organizacije koje bi trebalo da ih kontrolišu nijesu brinule o kreditnom rejtingu pojedinaca ili cijelih porodica, odobravajući im, po banke, izuzetno povoljne kredite, a za građane Damaklov mač koji im visi iznad glava. Taj mač oličen u kreditima bez realnih osnova upropastio je crnogorske porodice i umjesto da ih revitalizuje i ekonomski povrati, dodatno ih je degradirao i pretvorio u dužnike bez granica”, naveo je Popović u saopštenju.
On je dodao da hiljade građana ne mogu otplaćivati kreditna zaduženja, jer to nijesu bespovratno pružena sredstva za potrošnju, kako se najčešće doživljavaju.
“Predlog zakona je nastao na osnovu komparativnih iskustava država u regionu, Slovenije, Hrvatske, Litvanije i Sjdinjenih Američkih Država (SAD), u kojima su forme zakona na istoj platformi, ali sa modifikacijama zavisno od tržišnog i društveno-socijalnog sistema u kojem funkcionišu njihovi građani”, objasnio je Popović.
Prema njegovim riječima, cilj zakona je da kognitivna potrošnja bude iznad afektivne i da se nivo takozvanih emocionalnih kupovina snizi ispod deset odsto na mjesečnom nivou, što će dodatno povećati nivo ostvarene uštede za svakodnevne ponovljene kupovine i restriktivno djelovati na potrošnju luksuznih dobara.
“Crna Gora nema zakon o ličnom bankrotstvu, kao što ga imaju neke države. Našim predlogom, onaj ko je proglasio lični bankrot dužnika i ko se stara o njegovim prihodima i imovini obavezan je da klijentu pronađe posao”, precizirao je Popović.
Taj posao, kako je objasnio, mora biti adekvatan njegovim kreditnim zaduženjima i ne može predstavljati aktivnost koja će dodatno fizički ili zdravstveno istrošiti dužnika, ali isto tako ne može dužniku da ostavi prostor da bira poslove ili da ih izbjegava.
“Institut ličnog bankrota je zadnje rješenje, nakon što se utvrdi da ne postoje druge mogućnosti za izlazak iz dugova, i to podrazumijeva da dužnik na neko vrijeme gubi samostalnost u vođenju ličnih finansija i dobija staraoca, odnosno stečajnog upravnika koji upravlja njegovom imovinom i računima”, kazao je Popović.
Prema njegovim riječima, stečaj može pokrenuti i dužnik i povjerilac, a vodi se na sudu, pri čemu je stečajni upravnik staratelj građana u problemima. Imovina se prodaje, nenaplaćeni dugovi opraštaju, a u periodu od šest godina dužniku se može oduzimati 50 odsto od primanja, a zatim se taj iznos može smanjiti na 30 odsto do otplate dugovanja.
“Usvajanje zakona o ličnom bankrotstvu ne može biti alibi za različite manipulacije i izbjegavanje obaveza korišćenjem raznih dobro poznatih metoda. To mora biti istinski model za ozdravljenje dužnika i kreditno prevaspitanje, kako se koriste sredstva dobijena za određene namjene”, ocijenio je Popović.
Predlog zakona, koji bi uskoro trebalo da uđe u skupštinsku proceduru, ujedno je i sredstvo da se ojačaju mehanizmi lične i individualne štednje i da se porodicama štednja nametne kao paradigma u čijim se gabaritima treba kretati.
LP će pripremljeni predlog zakona o ličnom bankrotstvu prezentirati prije svega građanima i dati im uvid u načine rješavanja postojećih problema sa kreditnim zaduženjima, nakon čega će zakon predložiti Skupštini na usvajanje.