Nevladina organizacija Euromost saopštila je da je došla do ugovora kojim Udruženje penzionera iz Bijelog Polja pozajmljuje penzionerima novac uz kamatu od tri odsto.
Izvor: MONDO/Petar Stojanović
Fond PIO penzionerima od njihovih primanja odbija članarinu koju uplaćuje tom savezu, bez obzira da li su članovi, i bez ikakvog ugovora sa penzionerom.
U ugovoru se navodi da Udruženje penzionera svom članu daje kredit od 500 eura na pet godina, sa kamatom od tri odsto od novca, “koji je nezakonito umanjivan penzionerima posljednje tri godine, pod izgovorom za humanitarnu akciju”.
Kordinatorka Euromosta Sanela Sijarić napomenula je da su predstavnici navedenog udruženja javno na lokalnoj televiziji, kao i preko dnevne štampe, “priznali da su izdali 150 kredita, ali bezkamatnih”.
“Ugovori su dokaz da su govorili neistine, i da su ne samo nezakonito izdavali kredite, već su i uračunavali kamate od tri odsto, uz garancije od Fonda PIO i u nekretninama, što se vidi i u ugovoru”, rekla je Sijarić.
Ona je navela da u ugovoru piše i da će, u slučaju kašnjenja sa plaćanjem rata, penzioneru biti obračunata i zatezna kamata.
“Takođe se uzimaoci kredita obavezuju, kroz nametnuti ugovor, da im se za 500 eura, u slučaju kašnjenja vraćanja, može upisati hipoteka na njegovu nekretninu. Pitamo Fond PIO i direktora Dušana Perovića da li je ovo humanitarna akcija o kojoj on govori. Da im rješavaju stambena pitanja na način što im nezakonito otima novac i isti daje na kamatu, uzimajući mu kao garanciju i ono što mu je u životu ostalo”, kazala je Sijarić “Vijestima”.
Da je Fond PIO učestvovao u ovim poslovima, dodala je Sijarić, ukazuje i izjava korisnika tih kredita, na osnovu koje je Fond PIO skidao svakom penzioneru rate od mjesečnog primanja i prosleđivao ga udruženju penzionera.
“U izjavi korisnik navodi da se, u slučaju smrti, kredit vraća od pripadajućih pogrebnih troškova. Da se radi o zloupotrebama i nezakonitom izdavanju kredita, govori i Zakon o bankama, gdje se u članu 4 kaže da se pravna i fizička lica ne smiju, bez dozvole Centralne banke, u vidu djelatnosti ili zanimanja, baviti bankarskim poslovima”, naglasila je Sijarić.
U istom članu zakona navodi se šta je zadatak CBCG u slučaju da dođe do informacija da se neko nezakonito bavi bankarskim poslovima, zbog čega su i obavijestili CBCG o slučaju i dostavili im ugovore koje posjeduju.
“Očekujemo da odmah reaguju na osnovu Zakona o bankama, i nakon prikupljanja dokaza, s obzirom na to da se radi i o krivičnom djelu član 266 stav 2 Krivičnog zakonika Crne Gore, obavijeste tužilaštvo, što im je i obaveza. Takođe smo pozvali CBCG da naloži Fondu PIO da stopira dalje nezakonito umanivanje penzionerima na osnovu nezakonitog odobravnja kredita organizacije, koja nema potrebnu dozvolu za to. O ovom slučaju obavijestili smo i Ministarstvo finansija”, kazala je Sijarić.
Ona je pozvala penzionere da, ukoliko su uzeli kredite, ne vraćaju iste, “jer nemaju obavezu”.
“Pozivamo sve penzionere, koji su dobili ove kredite, da ga ne vraćaju, jer nemaju obavezu. Ugovor koji su potpisivali je ništavan. Takođe se radi o njihovom novcu, koji je od njih otet, tako da nemaju obavezu da ta sredstva vraćaju”, navela je Sijarić, a pišu “Vijesti”.
Iz Euromosta tvrde da ova dokumenta dokazuju da se novac koji Fond penzijsko invalidskog osiguranja, po njihovom mišljenju, nezakonito uzima penzionerima i uplaćuje Savezu penzionera, istovremeno i zloupotrebljava uz saglasnost Fonda PIO i za ovakve namjere.