Ministarstvo finansija otvoreno je da, uz detaljnu analizu efekata, razmotri sve vidove podsticaja, pa i otpis dugova za najugroženije slojeve stanovništva, saopštili su predstavnici tog Vladinog resora.
Makedonija namjerava da jednokratno otpiše dugove građanima koji žive od socijalne pomoći, nezaposlenima, onima koji su izloženi socijalnom riziku zbog smrti partnera ili teške bolesti, uz uslov da porodica nema ukupne godišnje prihode veće od 1,7 hiljada eura.
Crnogorsko Ministarstvo finansija je, prema riječima njegovih predstavnika, otvoreno da uz detaljnu analizu potencijalnih kratkoročnih i dugoročnih efekata razmotri nove vidove podsticaja za najugroženije, uključujući i model koji je implementiran u regionu.
Iz tog resora su podsjetili da je Vlada u prethodnom periodu sprovela niz stimulativnih aktivnosti u cilju pružanja podrške najsiromašnijima kroz razne vidove subvencija.
“U tom kontekstu, predložene su i poreske olakšice u postupku dobrovoljnog finansijskog restrukturiranja loših kredita”, naveli su iz Ministarstva.
Ekonomski analitičar Vasilije Kostić ranije je medijima saopštio da akcija otpisa dugova najugroženijim u Makedoniji sa sobom nosi povoljne ekonomske efekte na individualnom i kolektivnom planu, ali i da makedonski model nije moguć u Crnoj Gori.
“Implikacije takve odluke više su socijalne nego ekonomske, ali ne treba zanemariti taj socijalni momenat, pošto je on vrlo bitan za održavanje socijalne kohezije društvene zajednice i tamo gdje se država brine o socijalnoj sigurnosti građana, takva zajednica ima veće šanse za napredak od onih koje to ne rade”, rekao je Kostić.
On smatra da bi posljedice takve odluke bile pozitivne za državu, građane i banke koje bi učestvovale u akciji.
“U ekonomskom smislu to može da bude jedan od modela koji bi morao da bude razrađen i kojim bi država morala da utiče na povećanu kreditnu aktivnost banaka, koja je inače problem, s obzirom na to da postoje značajni iznosi nevraćenih kredita, pa banke iz tog razloga nijesu spremne dalje da kreditno podržavaju potrošnju građana, a to se sve zajedno reflektuje na usporeniji ekonomski rast”, naveo je Kostić.
On je upozorio da bi takva aktivnost morala da ima loše strane.
“Ako država ima velike odlive po tom osnovu, onda mora da alementira ta sredstva, što znači da bi to morala da uradi kroz nove namete i poreze”, saopštio je Kostić.