Medijski savjet za samoregulaciju (MSS) zabilježio je u prethodna dva mjeseca 52 kršenja Kodeksa novinara, u čemu je prednjačio dnevni list Informer.
Izvršni sekretar MSS Ranko Vujović kazao je da je najviše kršeno načelo jedan, koje se odnosi na profesionalne i etičke standarde i tačnost informacije.
„To načelo je najčešće kršeno zato što mediji, prilikom izvještavanja, nisu davali cjelovite informacije i dovoljno se trudili da sve aspekte neke informacije provjere i prezentiraju“, rekao je Vujović.
Prema njegovim riječima, u najvećem broju slučajeva su to tekstovi u kojima se iznose neprovjene optužbe.
„Poklanja se pažnja samo onome ko optužuje, bez omogućavanja optuženoj strani da iskaže svoj stav. Sve ovo se odnosi na nepoštovanje pravila da se čuje i druga strana“, pojasnio je Vujović.
Kako je naveo, posljednji monitoring period je, po broju prekršaja, obilježilo izvještavanje tabloida Informer u junu, i dnevne novine Dan u maju.
„Informer je obilježio jun pisanjem o takozvanoj zooseks aferi, dok je Dan više puta kršio Kodeks u periodu koji je prethodio lokalnim izborima, objavljivanjem neprovjerenih optužbi i informacija“, precizirao je Vujović.
MSS je ocijenio da redakcija Informera nije mogla objaviti serijal tekstova o „zooseks aferi“ uz javno prozivanje ličnosti iz javnog života, bez prethodnih provjera vjerodostojnosti snimka, i utvrđivanja identiteta osobe na njemu.
Informer je, kako je ocijenjeno, prekršio više načela Kodeksa novinara i na profesionalno pogrešan, neprimjeren i etički nedopustiv način obradio temu porno snimka seksa sa životinjom.
„Iako je redakcija te novine, u nizu tekstova koji su izlazili iz dana u dan, tvrdila da ne zna ko se nalazi na spornom snimku, istovremeno je u svakom broju indirektno povezivala snimak sa direktoricom MANS-a Vanjom Ćalović“, kazao je Vujović.
Na taj način je, smatraju u MSS-u, Informer u suštini tvrdio da se Ćalović nalazi na snimku, "iako je jedina indicija za takvu tvrdnju bio nepoznati pošiljalac sa nepoznate e-mail adrese, i njegova tvrdnja da se ta osoba nalazi na snimku".
“Višednevno bavljenje ovom aferom na naslovnoj i prvim stranama novine je, na ovaj način, poprimilo sve elemente diskreditacije jedne ličnosti”, kazao je Vujović.
Iz MSS-a su ocijenili i da objavljivanje porno fotografije na naslovnoj i unutrašnjim stranama lista, takođe, predstavlja kršenje Kodeksa.
Član MSS-a Gordana Borović navela je kao primjer kršenja i Kodeksa seriju tekstova u kojima Dan optužuje državne organe za zloupotrebu novca u izborne svrhe.
"Svi ti tekstovi su bili najavljeni na naslovnoj strani i sadržali teške optužbe na račun državnih institucija neposredno pred održavanje lokalnih izbora, 25. maja", kazala je Borović.
Prema njenim riječima, ono što je zajedničko svim tim tekstovima je to da novinari nisu ni pokušali da provjere te optužbe, i da uzmu izjave od strane koju terete za različite zloupotrebe.
Borović je kazala a je u svim tim tekstovima prekršeno načelo jedan Kodeksa.
Ona je naglasila da je redakcija Dana, u najvećem broju slučajeva, sjutradan objavila reagovanja prozvanih institucija, kojima se većina optužbi demantuje.
"Vijesti su 30. juna na naslovnoj strani objavile tekst sa nadnaslovom Vladimir Beba Popović sinoć priznao - Pink M i Informer su Đukanovićevi", navela je Borović.
Ona je podsjetila da je Popović u intervjuu TV B92 kazao da Informer nije Vladin, i da on nema nikakve veze sa njom.
“MSS smatra da je autor teksta naslovom i pogrešnim citiranjem sadržaja emisije doveo čitaoce u zabludu, jer Popović nije kazao da je Informer Đukanovićev“, kazala je Borović.
Ona je kao primjer kršenja Kodeksa navela i tekst koji je Pobjeda, 12. maja, prenijela sa beogradskog portala E-novine, autora Marka Vešovića i Šekija Radončića, povodom tužbe kojom Vijesti od Pobjede traže 660 hiljada eura za naknadu štete zbog nelojalne konkurencije.
„Naslov teksta je 'Kako je goveče postalo zelenko', a u tekstu se direktor Vijesti Željko Ivanović naziva govečetom. MSS smatra da je riječ o uvredama, i da je time prekršen Kodeks“, kazala je Borović.
Blic je, kako je navela, 12. juna na naslovnoj strani najavio tekst „Gojkoviću odbornici tražili mito“, dok se na strani tri, gdje je objavljen pod naslovom „Gojković nesposoban, odbornici tražili pare“, tekst bavi međusobnim optužbama odbornika Socijalističke narodne partije u hercegnovskoj opštini.
„Kandidat za gradonačelnika Obrad Gojković optužio je četiri odbornika SNP-a da su mu kao uslov za podršku na mjesto gradonačelnika ispostavili različite zahtjeve, što oni u tekstu demantuju i optužuju Gojkovića za laži“, navela je Borović.
U MSS-u smatraju da je naslov na naslovnoj strani Blica netačan, i da je novinar, s obzirom na to da nije uspio da utvrdi ko govori istinu, morao makar da stavi znak pitanja iza takve naslovne konstrukcije.
MSS je u izvještajnom periodu primio osam žalbi, od kojih se većina odnosi na objavljivanje netačnih informacija i na nepravilno objavljivanje demantija, ili nemogućnost da se oni objave.