Članovi Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu podržali su danas, većinom glasova, Predlog za formiranje posebnog tijela koje će nadzirati primjenu zakona u cilju izgrađivanja povjerenja u izborni proces.
Predlog odluke podnijeli su poslanici opozicije Goran Danilović, Aleksandar Damjanović i Mladen Bojanić.
Danilović je, obrazlažući Predlog odluke, rekao da je Front htio dogovor na Kolegijumu, i da su na njumu insistirali 365 dana.
„Ako neko ne želi dogovor za 365 dana, onda je to već opstrukcija i nisam mogao, kao neko ko je inicijator te odluke sa kolegama iz opozicije, dopustiti da neslavno završi i da se niko ne sjeti šta nam je bila obaveza proistekla iz zaključka“, rekao je Danilović.
Prema njegovim riječima, zaključak je usvojen jednoglasno na Kolegijumu i na plenumu, navodeći da je kasnije na Kolegijumu samo produžavano vrijeme rada Radne grupe.
„Mi smo se obavezali zaključkom koji je usvojio prethodno parlament da Radnu grupu pretvorimo u radno tijelo“, podsjetio je Danilović.
On je kazao da mu je prihvatljiv predlog poslanika manjinskih partija da Privremeni odbor ima još dva njihova predstavnika.
Poslanik DPS-a Milorad Vuletić kazao je da nisu stečeni uslovi prema zaključcima da se formira Privremeni odbor.
„Ali, da bi se to premostilo, cijenio sam da bi trebalo još jednom pokušati o tome porazgovarati i doći do konsenzusa, jer se ovdje mijenja dosta stvari“, naveo je Vuletić.
On smatra da je veoma opasno ući u takvu vrstu posla bez opšteg konsenzusa.
„Bojim se da ćemo doći u situaciju da se bavimo onim za šta nemamo legitimitet, niti nadležnost u ovom Parlamentu, a to je da vršimo nadzor nad radom državnih, organa državne i lokalne uprave, u pogledu dosljedne primjene zakona u cilju izgrađivanja povjerenja u izborni proces“, rekao je Vuletić.
Poslanica Pozitivne Azra Jasavić kazala je da ta partija podržava Predlog odluke o obrazovanju provremenog odbora.
Ona je rekla da parlament može i treba da prati primjenu izbornog zakonodavstva, zbog, kako je navela, ostvarivanja punog povjerenja u izborno zakonodavstvo i uspostavljanja izbornog povjerenja.
„To je naša obaveza, to je naše pravo i u tom pravcu smatram da taj Privremeni odbor mora da ima obavezu da prati primjenu izbornog zakonodavstva od državnih organa, organa državne uprave i organa lokalne uprave u pogledu doslijedne primjene zakona, u cilju izgrađivanja povjerenja u izborni proces“, navela je Jasavić.
Predsjedavajući Odbora Rifat Rastoder rekao je da, formalno gledano, nisu stečeni uslovi za formiranje Privremenog odbora, navodeći da on taj razlog ne bi uzimao u obzir za odbijanje tog predloga.
„Činjenica je da smo tu obavezu preuzeli i da ima potrebe za formiranjem ovakvog radnog tijela, jer se u poslednje vrijeme javlja poprilično problema tokom izbornih procesa“, kazao je Rastoder.
On je ocijenio da ne bi bilo loše da jedno tijelo pažljivije poprati, preduprijedi i pokuša otklanjati probleme koji se javljaju u vezi sa primjenom zakona.
Rastoder je rekao da bi se radije opredijelio da konačnu odluku o tom predlogu donese Skupština.
Članovi Odbora podržali su Izvještaj sa Kontrolnog saslušanja direktora i članova Savjeta Agencije za elektronske medije na temu „Programski standardi u elektronskim medijima - dosljedna primjena Zakona o elektronskim medijima“ sa predlogom zaključaka.
Poslanici se nisu izjašnjavali o Predlogu zakona o dopuni Krivičnog zakonika Crne Gore, koji je podnijelo 20 poslanika Demokratskog fronta.