Najmanje 18 porodica moraće da se isele iz stanova koje su 2011. godine dobile od Ministarstva odbrane u vojnim zgradama u Tološima i Starom aerodromu, ukoliko Osnovni sud odbije njihove tužbene zahtjeve.
Izvor: Mondo/Goran Sivački
Zbog prvobitnog rješenja o dodjeli 71 stana u vojnoj zgradi u podgoričkom naselju Stari aerodrom, tužbu je podnijelo 21 lice, koje, učestvujući na tom konkursu, nije riješilo svoje stambeno pitanje.
Osnovni sud u Podgorici u 15 slučajeva prihvatio je tužbe nezadovoljnih radnika i pravosnažnim sudskim presudama naložio Ministarstvu odbrane da poništi prvobitna rješenja, dok su dva tužbena zahtjeva odbračena. U tri slučaja povučene su tužbe.
Lica kojima je naloženo da napuste stanove, "zbog pravila službe, ne smiju da pričaju o tome“. “Dan” navodi da je Ministarstvo odbrane novim rješenjem naložilo iseljenje četiri porodice iz zgrade na Starom aerodromu. Jedna od njih je, naime, vratila ključeve, dok su tri domaćinstva pravdu potražila na sudu.
"Jedna osoba je vratila ključeve, jer vjerovatno nije mogla da izdrži pritisak kojem su svi oni izloženi. Paradoksalno je da to lice skoro mjesec dana otkako je ispraznilo stan nije imalo kome da vrati ključeve. Ministarstvo se sada poziva na sudske presude kojima, naglašavamo, nije naloženo da se nezadovoljnim stranama dodijele stanovi, već da se poništi prvo rješenje i izvrši novo bodovanje. Ako je došlo do neke greške, onda je njihova stambena komisija nešto pogrešno bodovala", navodi izvor Dana iz Ministarstva odbrane.
Kako je dodao, nadležni su dodijelili stanove ljudima koji imaju više nekretnina i koji iste prostore ne koriste već godinama.
"Da su zaista do tada živjeli podstanarskim životom, ovi stanovi bi odavno bili useljeni. Time se, očigledno, niko ne bavi. Niko se za sve ovo vrijeme nije pitao kako je tim ljudima i njihovim porodicama, niti je koga briga za njihovo psihičko i fizičko zdravlje", navodi sagovornik.
"Ne možemo ljudima da objasnimo da smo uredno i legalno dobili stan i da sada, zbog nečije greške ili hira, moramo da strahujemo od toga šta će sjutra da nas snađe. To što smo se kreditno zadužili, što smo sve podredili ovome, misleći da time rješavamo važno životno pitanje, nikom ništa. Nemam povjerenja ni u sudove, jedino vjerujem u božji sud, ali se nadam da će se ova agonija već jednom riješiti i da ćemo moja porodica i ja opet imati svoj mir. U januaru mi je dat rok od osam dana za iseljenje. Nisam ga ispoštovao niti ću", kazao je jedan od razočaranih stanara.
I oni stanari kojima nije naloženo iseljenje razočarani su ovakvim postupanjem prema njihovim komšijama.
"Ne bih ništa komentarisala. Tužno je šta rade tim ljudima i što čitave porodice ostavljaju bez krova na glavom. Žao mi je i onih koji su ranije dobili stanove i onih što nisu, a zaslužili su", navodi stanarka ove zgrade koja je željela da ostane anonimna.
Protiv Ministarstva odbrane u toku je trenutno još 18 postupaka, koje su pokrenula lica nezadovoljna rješenjima donijetim u postupku ponovne raspodjele stanova.
Iz ovog resora je potvrđeno da su zbog poništenja prvobitnog rješenja nezadovoljni radnici podnijeli 21 tužbu, od čega je 17 presuda postalo pravosnažno.
"Pravo da učestvuju na konkursu za raspodjelu stanova imali su državni službenici i namještenici, profesionalna vojna lica, civilna lica u službi u vojsci i penzionisani oficiri i podoficiri. Postupajući po devet tada pravosnažnih i izvršnih presuda Osnovnog suda u Podgorici, koje su donijete po tužbama šest profesionalnih vojnih lica i tri civilna lica u službi u vojsci, Ministarstvo odbrane je u 2013. godini, shodno odredbama pravilnika o rješavanju stambenih potreba u Ministarstvu odbrane, izvršilo ponovnu raspodjelu stanova po predmetnom oglasu. Napominjemo da je poslije izvršene ponovne raspodjele po devet navedenih pravosnažnih presuda suda, u međuvremenu, još osam presuda postalo pravosnažno, od kojih je presudama usvojeno šest tužbenih zahtjeva, a odbijena dva tužbena zahtjeva tužioca-učesnika oglasa", saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Iz ovog resora je naglašeno da 18 sudskih postupaka pokrenutih radi poništenja rješenja donijetih u postupku ponovne raspodjele stanova još nije okončano.
"Postupci nisu okončani, pa se samim tim, u ovom trenutku, ne možemo prejuducirati ishodi istih", ukazali su iz ministarstva.